ITF SLOVAKIATOUR 2007

ITF SLOVAKIATOUR 2007

V termíne od 18. do 21. januára 2007 prebiehal v areáli Incheba Expo Bratislava 13. medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, 14. medzinárodná špecializovaná výstava Poľovníctvo a oddych, 4. festival cestovateľských filmov, fotografií a publikácií CAMERA SLOVAKIA.

  Záštita a odborné garancie Ministerstva hospodárstva SR, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, Združenia miest a obcí Slovenska a Zväzu hotelov a reštaurácií SR zdôrazňujú dôležitosť a význam tohoto podujatia pre rozvoj cestovného ruchu na Slovensku. Veľtrh je od roku 1999 členom medzinárodnej organizácie veľtrhov cestovného ruchu ITTFA. Cestovnému ruchu patria popredné pozície v rebríčku dôležitosti pre veľké množstvo krajín a toto priemyselné odvetvie patrí jednoznačne medzi najdynamickejšie.

Veľtrh prekonal v tomto roku všetky očakávania rozsahom a kvalitou. Vo výstavných halách sa predstavilo spolu 521 vystavovateľov, expozície na netto výstavnej ploche 9 725 m2 si za štyri dni prehliadlo 62 387 návštevníkov, z ktorých bolo 8 912 registrovaných odborných návštevníkov.

Štatistika výstavného podujatia:

 1. Celková netto výstavná plocha: 9 725 m2
  Domáci vystavovatelia na ploche: 6 675 m2
  Zahraniční vystavovatelia na ploche: 3 050 m2
 2. Počet vystavovateľov: 521
  Domáci vystavovatelia: 342
  Zahraniční vystavovatelia: 179
 3. Počet zastúpených krajín: 30
  (Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Egypt, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, India, Indonézia, Japonsko, Maďarsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Spojené Arabské Emiráty, Srbsko, Srí Lanka, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, USA, Veľká Británia)
 4. Počet návštevníkov: 62 387
  Registrovaná odborná verejnosť: 8 912

 

graf01.jpg

Graf č.1 – Vývoj počtu vystavovateľov v rokoch 2004-2007 

graf02.jpg

Graf č.2 – Vývoj celkového počtu návštevníkov a registrovanej odbornej verejnosti
 

   Partnerskou krajinou veľtrhu ITF SLOVAKIATOUR bolo Bulharsko. Projekt Bulharsko – partnerská krajina veľtrhu ITF SLOVAKIATOUR sa uskutočnil pod záštitou Bulharskej štátnej agentúry pre cestovný ruch. Bulharsko sa ako nový člen EÚ veľmi intenzívne zaujíma o návštevníkov zo Slovenska, ktorý majú záujem o stále viac atraktívnu dovolenku v prímorských bulharských strediskách. V rámci programu partnerskej krajiny vystúpil tanečný súbor ART OF THE DANCE z ukážkami národných bulharských a moderných tancov a spestrením prezentácie bola na stánku aj ochutnávka bulharských gastronomických špecialít.

   Vo výstavnej hale B2 sa prezentovali slovenské regióny s podstatne väčšou prezentáciou možností cestovného ruchu jednotlivých regiónov, krajov, miest, obcí, prírodných krás, historických pamiatok, turistických možností a kultúrneho potenciálu ako predchádzajúci rok. Vo výstavných halách B0 a B1 prebiehala prezentácia domácich a zahraničných touroperátorov, cestovných kancelárií, cestovných agentúr, dopravných spoločností, slovenských kúpeľov, hotelov a všetkých zahraničných národných centrál.

Už tradične súbežne s veľtrhom ITF SLOVAKIATOUR sa konala 14. medzinárodná špecializovaná výstava Poľovníctvo a oddych so širokou ponukou milovníkom poľovníctva a trávenia voľného času v prírode. Všetkých vášnivých poľovníkov potešila možnosť zúčastniť sa a vidieť 3. Majstrovstvá Slovenska juniorov vo vábení zveri, ktoré sa konali v priestoroch haly B-stred 20.1.2007.

4. ročník CAMERA SLOVAKIA - festival cestovateľských filmov, fotografií a publikácií sa konal v dňoch 20. – 21.1.2007. Cieľom akcie bolo zdôrazniť cestovateľské a dobrodružné hľadisko na veľtrhu, pritiahnuť na výstavu záujemcov o cestovanie, fotografovanie a filmovanie. Akcia mala aj v tomto roku veľmi priaznivý ohlas u cestovateľskej verejnosti. Myšlienkou festivalu je aktuálnosť, čo znamená, že všetky filmy a fotografie sú z posledného roku. Kinosála v Expo Aréne, v ktorej sa uskutočnili projekcie filmov, diapozitívov, prednášky cestovateľov a okolie kinosály boli počas dvoch dní neustále zaplnené. Na svoje si prišli všetci, ktorí sa zaujímajú o exotické a zaujímavé miesta na našej planéte, o zemepis a cestovanie.

Aj v tomto roku bola súčasťou veľtrhu sekcia Camping, caravaning, mototuristika ako netradičné a nové formy trávenia dovolenky a voľného času. Nová sekcia sa konala v tomto roku na novom mieste v priestoroch haly A2.

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE

   Na slávnostnom otvorení podujatia sa zúčastnili minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek, podpredseda vlády pre legislatívu a minister spravodlivosti SR Štefan Harabín, minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš, zastupujúci predseda Bulharskej štátnej agentúry pre cestovný ruch Stanislav Novakov, podpredseda Národnej rady SR Milan Hort, štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Ivan Rybárik, štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Viliam Turský, štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Martin Glváč, štátny tajomník ministerstva dopravy, pošt a telekomunikácií Milan Mojš, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, primátor hlavného mesta Bratislavy Andrej Ďurkovský, starosta mestskej časti Bratislava – Nové mesto Richard Frimmel, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók, predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora, a ďalší primátori a starostovia, členovia diplomatického zboru, riaditelia zahraničných agentúr cestovného ruchu zo zúčastnených krajín a ďalší hostia. Na slávnostnom otvorení sa programom predstavili tanečníci bulharskej skupiny ART OF THE DANCE.

VYHODNOTENIE SÚŤAŽÍ

   Na slávnostnej galarecepcii, ktorá sa konala pod záštitou partnerskej krajiny predstavil prítomným hosťom Bulharsko ako turistickú destináciu zastupujúci predseda Bulharskej štátnej agentúry pre cestovný ruch pán Stanislav Novakov. Program pokračoval slávnostným vyhlásením osobností cestovného ruchu Slovenskej republiky za rok 2006 v štyroch kategóriách nasledovne:

Kategória: Rozvoj cestovného ruchu v územnej samospráve Slovenskej republiky
Ing. Juraj Kerekeš

Kategória: Propagácia cestovného ruchu Slovenskej republiky
Ladislav Janiga

Kategória: Služby a podnikanie v cestovnom ruchu Slovenskej republiky
Ing. Janka Gantnerová

Kategória: Celoživotná práca v cestovnom ruchu Slovenskej republiky
Milan Ružek

a ďalej ceny Incheba Expo Bratislava a ITF Slovakiatour, kde z viacerých nominácií pre tento rok sme vybrali nasledovné ocenenia:

CENU
generálneho riaditeľa INCHEBA EXPO Bratislava, Alexandra Rozina
PhDr. Anna Píchová - za podporu rozvoja veľtrhu ITF Slovakiatour

CENU generálneho riaditeľa INCHEBA EXPO Bratislava Alexandra Rozina
Ing. Dušan Muňko - za podporu rozvoja veľtrhu ITF Slovakiatour

CENU ITF Slovakiatour 2007
Ing. Jozef Barcaj - za dynamický rozvoj služieb cestovného ruchu
CENU ITF Slovakiatour 2007
Marta Bebejová - za dynamický rozvoj služieb cestovného ruchu

CENU ITF Slovakiatour 2007
BULGARIAN STATE AGENCY FOR TOURISM
za propagáciu najdynamickejšie sa rozvíjajúcej zahraničnej destinácie na Slovensku

PROPAGÁCIA

   Po celú dobu konania veľtrhu bol mimoriadny záujem zástupcov slovenských, ale i zahraničných médií. V tlačovom stredisku sa akreditovalo viac ako 447 novinárov - novín, časopisov, rozhlasových a TV staníc, ale aj odborných periodík. Informácie o veľtrhu sa dostali do hlavných správ TV Markíza, STV1, STV2, TA3, informácie odzneli aj v rádiach Expres a Fun Rádio, vstupy o veľtrhu v spravodajstvách v rádiu Expres, Fun Rádiu, Slovensky rozhlas. Pozornosť veľtrhu venovali aj periodiká ako Pravda, Nový čas, SME, Hospodárske noviny, Šport, Plus 1 deň, Új szó, Trend, Roľnícke noviny, Obecné noviny a regionálne noviny: Považskobystrické noviny, Kysucké noviny, Trenčianske noviny, Trnavské noviny, Bratislavské Echo, Trenčianske Echo. Propagácia veľtržného podujatia bola podporená aj mediálnymi partnermi – Astor Slovakia, Cestovateľ, COT, HEPEX SLOVAKIA, MAGNET PRESS, SLOVAKIA, TTG. Reklamná kampaň bola posilnená tiež billboardami, bigboardami, backligtami, moving boardami a ďalšími reklamnými plochami na území celej Slovenskej republiky.

POSTAVENIE NA TRHU

   Veľtrh ITF SLOVAKIATOUR spolu so súbežnými výstavami dlhodobo potvrdzuje svoju jednoznačnú dominantnú pozíciu na Slovensku a tiež dôležité postavenie medzi veľtrhmi cestovného ruchu v regióne strednej Európy. Rozsah samotného veľtrhu, počet vystavovateľov a návštevníkov, dôstojné výstavné priestory, kvalitný program pre odborníkov a pestrý sprievodný program pre verejnosť priraďuje veľtrh k európskej špičke.

HODNOTENIE VEĽTRHU

   13. ročník medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2007 je podľa hodnotenia médií, odbornej verejnosti a zúčastnených vystavovateľov jedno z najvýznamnejších a najprestížnejších podujatí v oblasti cestovného ruchu. Potvrdzuje to skladba vystavovateľov, vhodné prepojenie s ostatnými výstavnými podujatiami organizovanými v rovnakom termíne.

ITF SLOVAKIATOUR 2007 1
ITF SLOVAKIATOUR 2007 2
ITF SLOVAKIATOUR 2007 3
ITF SLOVAKIATOUR 2007 4
ITF SLOVAKIATOUR 2007 5
ITF SLOVAKIATOUR 2007 6
ITF SLOVAKIATOUR 2007 7
ITF SLOVAKIATOUR 2007 8
ITF SLOVAKIATOUR 2007 9
ITF SLOVAKIATOUR 2007 10

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím