Utazás Budapešť 2007

Utazás Budapešť 2007

Veľtrh CR – Utazás Budapešť 2007

29.3. – 01.4.2007

   Tohto roku sa konal jubilejný 30. ročník najvýznamnejšieho a najprestížnejšieho veľtrhu cestovného ruchu na maďarskom trhu. Slovensko priamo reprezentovali 4 samosprávne kraje - Bratislavský, Košický, Nitriansky a Trenčiansky, ďalej zástupcovia regiónov takmer z celého Slovenska ( Košice mesto, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Komárno, Liptovský Mikuláš, Banská Štiavnica, Bratislava mesto, Vysoké Tatry, Satur – cestovná kancelária, Prievidza, Zamagurie, Zuberec a Tále). Na výstavisku Hungexpo zároveň prebiehali súbežné výstavy: Jazdectvo, Karat – šperky a Gastroshow – Maďarská dedina európskeho typu.

   Až 75 000 návštevníkov prišlo si vybrať z ponúk 930 vystavovateľov z 54 krajín sveta. Mnohí si zbierali informácie a nápady, viacerí si zaspomínali na zážitky z minulosti a niektorí si priamo na mieste objednali dovolenku.

   Slovenská expozícia s rozlohou 195 m2 patrila k najväčším po Rakúsku a Taliansku a spolu s ďalšími samostatne vystavujúcimi slovenskými subjektami (Banskobystrický samosprávny kraj, Slovenská správa jaskýň, Kúpele Dudince, Mesto Rožňava) vytvorila jednu z najkomplexnejších ponúk obľúbenej dovolenkovej destinácie.

   Medzi atrakcie nášho stánku patril nepochybne orol skalný prezentovaný bansko-štiavnickým regiónom. Svojim originálnym zjavom dôstojného strážcu neustále priťahoval zvedavé pohľady účastníkov, ktorí si nenechali ujsť príležitosť byť tak blízko pri najväčšom dravcovi našich hôr, skutočného kráľa nielen slovenského povetria. Kultúrnu vložku v podobe krojovaného pastiera oviec, baču či folklóristu zabezpečil pán zo severného Gemera, ktorý vhodným spôsobom dopĺňal atmosféru nášho typického slovenského koloritu ťahavými melódiami fujary, heligónky, či pastierskej píšťalky. Jedinou chybou bolo, že pri hlučnej atmosfére výstavy, šumu a rôznych hudobných predstaveniach susediacich vystavovateľov častokrát podmanivé tóny fujary či drumble zanikli a stratili sa v dave. Bolo by vhodné pouvažovať nad technickým ozvučením hudobných vystúpení slovenského folkloristu čím by sa ešte viac zviditeľnila naša krajina ako krajina s tradičným ľudovým folklórom a rytmickými pesničkami.

   Ďalšími atrakciami našej prezentácii v Maďarsku bola nepochybne aj ochutnávka typického údeného syra – oštiepku či slaných korbáčikov. Návštevníci výstavy nepohrdli ani malou vzorkou horkého bylinného likéru Demänovka. Prezentačné predmety ako čiapky, tričká a slnečné okuliare s logom SACR sme rozdávali až po zásluhách - vo forme vyplneného informačného dotazníka o Slovensku ako cieľovej krajiny CR. Takže sa dá povedať, že aktivity s propagačnými materiálmi splnili svoj účel a po vyhodnotení cca 300 ks dotazníkov získame vierohodnú štatistiku náhodnej výberovej vzorky potenciálnych návštevníkov – turistov pre aktívny CR z Maďarska.

   Posledné dva-tri roky viditeľne rastie záujem slovenských regiónov a podnikateľských subjektov o prezentáciu svojich ponúk a produktov na maďarskom trhu, čo je vyvolaný aj rastúcim dopytom o pobyt na Slovensku zo strany maďarských návštevníkov. V štatistických výkazoch Maďarsko sa nachádza na 4. mieste v rebríčku krajín podľa počtu ubytovaných návštevníkov. Skutočný počet návštevníkov z Maďarska je však oveľa väčší, keďže viacerí prichádzajú na Slovensko na jednodňové výlety alebo sa ubytujú u svojich príbuzných, známych. Vzhľadom na blízkosť a kultúrno-historické vzťahy Slovensko má špecificky výhodnú východiskovú pozíciu v konkurenčnom boji, avšak bez intenzívnych propagačných kampaní, systematických marketingových aktivít a najmä bez miestneho zastúpenia táto výhoda sa stráca v prospech iných krajín.

   Na uspokojivej úrovni sme boli vybavení propagačným materiálom hlavne v maďarskom jazyku (cca 50 % prospektov) a medzi tie najžiadanejšie oblasti rozhodne patrili jaskyne na Slovensku, hrady, zámky a kaštiele, tradične symboly Slovenska – Vysoké a Nízke Tatry, Slovenský raj, Južné Slovensko, Podunajsko, Gemer. Po predchádzajúcich skúsenostiach z minuloročných výstav v Maďarsku sa snažili aj spoluvystavovatelia prispôsobiť maďarskému trhu, či už ponukou prospektov v maďarskom jazyku, alebo sa snažili zabezpečiť maďarsky hovoriacich zástupcov na stánku.

   Ako už bolo vyššie spomenuté medzi lokality s veľkým záujmom patrili symboly Slovenska Vysoké a Nízke Tatry, Slovenský raj, Slovenský kras, mestá Košice a Bratislava, pohraničné oblasti Slovenska. Viacerí hľadali možnosti lacnejšieho ubytovania, informácie ohľadom strávenia aktívnej dovolenky, cykloturistiky, raftingu, lyžiarskych stredísk, rodinných dovoleniek, ale aj kultúrnych podujatí. Mnoho návštevníkov už strávilo v minulosti dovolenku na Slovensku a prejavili záujem o ďaľšie a podrobnejšie spoznávanie našej prírody, miest, pamiatok UNESCO, termálnych kúpalísk. Novinkou bol nárast záujmu o kempingy, na čo sme neboli pripravení a mali sme len obmedzené množstvo vytlačených zoznamov. Návštevníci sa pýtali naozaj na všetko, žiadali podrobnosti, aktuality a boli veľmi dobre informovaní, skúsení a nároční. Bežnými otázkami boli napr. návštevný poriadok jaskýň, výška vstupného na hrad, dátumy konkrétnych podujatí, otváracie hodiny múzeí počas sviatkov, stav turistických chodníkov či presný dátum kvitnutia obľúbeného kvetu v arboréte a pod. Na tomto trhu sú predateľné dokonca aj také lokality, ktoré nepatria do klasickej ponuky atraktivít pre zahraničných turistov, ale Maďari ich vyhľadávajú, lebo sú buď blízko hraníc alebo majú k týmto lokalitám citový vzťah vyplývajúci zo spoločnej histórie. Chýbali nám regióny zo severného Slovenska ako Orava, Žilinský samosprávny kraj, Bardejov, Prešov – na ktoré sa konkrétne pýtali a neboli zastúpení na stánku. A najviac nám chýbali mapy.

Rokovania, návštevy:

VIP návštevy:

Náš stánok navštívili Veľvyslanec SR v Budapešti Juraj Migaš, vedúca OBEO Mária Čižmárová a riaditeľ Slovenského Inštitútu v Budapešti Milan Kurucz, viacerí zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, primátori, starostovia zúčastnených regiónov a poslanci mestských zastupiteľstiev a vyšších územných celkov.

Utazás Budapešť 2007 1
Utazás Budapešť 2007 2
Utazás Budapešť 2007 3
Utazás Budapešť 2007 4
Utazás Budapešť 2007 5
Utazás Budapešť 2007 6
Utazás Budapešť 2007 7
Utazás Budapešť 2007 8
Utazás Budapešť 2007 9
Utazás Budapešť 2007 10
Utazás Budapešť 2007 11
Utazás Budapešť 2007 12

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím