Kúpele Vyšné Ružbachy
Blog

Tipy na kemping na Slovensku20. 06. 2023

Tipy na kemping na Slovensku

Fotka od chanwit whanset z Pixabay

Príjemná dovolenka nemusí byť len v zahraničí či pri mori. Pokiaľ máte radšej prírodu a neradi chodíte k moru, kempovanie môže byť jednou z vhodných možností práve pre vás. Na Slovensku sú desiatky rekreačných oblastí, v ktorých sa dá aj kempovať. Stanovanie či pobyt v kempingu patrí zároveň medzi najlacnejšie letné dovolenky.

Niekedy sa stáva, že ľudia, ktorí uvažujú o tom, že by išli stanovať, si nedokážu predstaviť, kde by stan mohli postaviť. Taktiež môžu mať obavy ohľadom bezpečnosti alebo aj pohodlia, hygieny a podobne. Pritom netušia, že na Slovensku je veľa miest prispôsobených na kemping.

Západné Slovensko

Thermalpark Dunajská Streda

V srdci Žitného ostrova sa nachádza jedno z najnavštevovanejších a najobľúbenejších rekreačných stredísk na juhu Slovenska. Tento kemp je rodinného typu, prístup do kempu majú povolené aj domáce zvieratká návštevníkov.

Autokemping Thermalpark Dunajská Streda

Na území kempu sa nachádzajú budovy so sociálnym vybavením. Nechýba tam ani kuchyňa, sprcha a toalety. Možnosť varenia v prírode poskytujú exteriérové ohniská, používanie prenosných grilov a roštov je taktiež povolené. Pokiaľ varenie nie je vašou obľúbenou činnosťou, k dispozícii je aj reštaurácia s bohatou ponukou jedál.

Kemping Thermalpark Dunajská Streda

Duchonka camping

Tento kemp sa nachádza v obci Prašice v okolí Považského Inovca. Pre tých, ktorí nevyhľadávajú stanovanie v tieni stromov, sú pripravené drevené bungalovy so samostatnou kuchynkou a kúpeľňou. Bungalovy sa nachádzajú jeden vedľa druhého v tesnej blízkosti recepcie.

ATC Nová Duchonka

Pokiaľ idete stanovať aj s deťmi a chcete sa na to pripraviť, zistite si vopred, čo všetko areál ponúka. V areáli fungujú požičovne bicyklov, vodných bicyklov, športových potrieb, spoločenských hier. Samozrejmosťou je možnosť zapožičať si gril alebo palice na opekanie. Dajú sa tam kúpiť aj suveníry a zahrať si paintball.

V lesoch Považského Inovca sa nachádzajú dve drevené rozhľadne. Považský Inovec a tiež susedný Tribeč a Strážovské vrchy sú posiate zrúcaninami hradov, najbližšou hradnou zrúcaninou je Topoľčiansky hrad, ku ktorému sa dostanete nenáročnou, približne hodinu trvajúcou prechádzkou lesom.

DuchonkaATC Nová Duchonka, plážový volejbal

K letu jednoznačne patrí kúpanie. Vo vodnej nádrži Duchonka si môžete užívať vodné radovánky, previezť sa na vodnom bicykli, opaľovať na nafukovačke alebo si len tak oddychovať na jednej z troch trávnatých pláží.

Kemping u svätého Urbana

Kemp u svatého Urbana

Kemping u svätého Urbana v areáli termálneho kúpaliska v Podhájskej poskytuje návštevníkom ubytovanie vo voľnej prírode s kapacitou 30 miest na umiestnenie karavanov a 60 miest na stanovanie.

Kemp u svatého Urbana 1Kemp u svatého Urbana 2

Kemping je v prevádzke iba počas letnej turistickej sezóny, obvykle od mája do októbra. V jeho areáli sa nachádzajú elektrické, vodovodné a kanalizačné prípojky, spevnené plochy, priestor na čistenie karavanov, chemické wc, sociálne zázemie vysokého štandardu. Tiež viacúčelová kuchynka, práčovňa, oddychové priestory, ohnisko a vonkajšie krby s možnosťou grilovania.

Kemping u svätého Urbana v Podhájskej

Hlavnou atrakciou Podhájskej je termálne kúpalisko, ktoré je prepojené s wellness svetom Aquamarín.

Kemping Zelená Voda

Stanovanie alebo karavan je jedna z možností ubytovania v areáli Zelená Voda. Kemp je umiestnený v príjemnom zalesnenom prostredí v blízkosti pláže. Toto prostredia však môže znamenať aj väčší výskyt hmyzu, preto by ste si mali zo sebou zobrať odpudzovač hmyzu, aby ste predišli nepríjemným štípancom.

Návštevníci majú k dispozícii WC, sprchy s teplou vodou. Objekt je strážený strážnou službou a má 24 hodinovú recepciu. Samozrejmosťou je možnosť stravovania a taktiež možnosť wifi pripojenia na internet v celom areáli.

Športoviská, pláž, požičovňa športových potrieb a ďalšie ponúkané služby, ako aj blízke či širšie okolie, ponúkajú množstvo možností na príjemné a pestré strávenie dovolenky a oddych.

Mobilné domy v Kempingu Zelená Voda

Mobilné domy v Kempingu Zelená voda

V okolí sa nachádza mnoho cyklotrás a turistických chodníkov. Trasy ponúkajú výber rôznej náročnosti a môžete po nich navštíviť všetky hrady a kaštiele nachádzajúce sa v blízkosti Nového Mesta nad Váhom.

Kemp Divoká Voda

Tento areál sa nachádza v lokalite vodného diela Čunovo v najjužnejšej časti Bratislavy, len 25 kilometrov od centra mesta. Rieka Dunaj preteká týmto územím najširším korytom na Slovensku, z ktorého sa oddeľuje starý tok Dunaja. Ten vytvára okolo areálu typické prostredie lužných lesov so všetkými romantickými zákutiami, výnimočnou faunou a flórou.

Areál Divoká Voda

Okrem hotela areál Divoká Voda ponúka aj ubytovanie v 16 drevených bungalovoch a v kempe. V areáli sa nachádza hotelová reštaurácia s vonkajšou terasou, ktorá je situovaná v blízkosti minifarmy, detského ihriska a ihriska pre plážový volejbal.

Samotný kemp sa nachádza na trávnatej ploche v blízkosti bungalovov. V kempe si môžete postaviť vlastné stany, ale je tam aj vyhradená nezávislá plocha pre karavany, obytné vozy a prívesy. V kempe sa nachádza sociálne zariadenie so sprchami a kuchyňou.

Bungalovy Divoká vodaDivoká voda - Rafting

Tip: Pri cestovaní karavanom môže byť užitočným pomocníkom elektrocentrála na výrobu elektriny. Viete, ako si vybrať vhodnú elektrocentrálu nielen na kempovanie?

Areál Divoká Voda nie je určený len pre profesionálnych športovcov, ale aj pre tých, ktorí chcú relaxovať alebo zažiť aktivity vo vode či na súši. Z adrenalínových športov vám tu  ponúkajú jazdu na rafte alebo kajaku na divokej vode. Jedinečnosť areálu dopĺňa vodný surfing na umelej vlne.

V starom koryte Dunaja si môžete vyskúšať jazdu na vodnom skútri, pri priaznivom vetre windsurfing alebo kitesurfing a za člnom vás potiahnu na wakeboarde, lyžiach alebo kolese.

Pokiaľ nie ste fanúšikom vodných aktivít, môžete vyskúšať jazdu na štvorkolkách, plážový volejbal, futbal, stolný tenis, bedminton, nachádza sa tu aj paintballové ihrisko.

Stredné Slovensko

Camping Belá – Nižné Kamence

Tento kemp sa nachádza v malebnom prostredí národného parku Malá Fatra vo Vrátnej doline a patrí medzi najlepšie hodnotené na Slovensku.

Tomuto hodnoteniu prispieva aj fakt, že kemp sa rozkladá na veľkom priestranstve s rozlohou 2000 metrov štvorcových, kde vás nemusí limitovať pridelená výmera pre váš stan.

Camping Belá - Chatky

Camping Belá, Nižné Kamence

Je len na vás, či sa rozhodnete stanovať bližšie k bufetu, ihriskám či toaletám alebo uprednostníte viac pokoja na rozľahlej lúke, ktorá sa tiahne popri cestičke. Pre náročnejších jedincov a rodiny, ktoré chcú kempovať, ale pod stan si netrúfajú, sú k dispozícii aj chatky.

V kempe sa nachádzajú 2 budovy s WC, sprchami s teplou vodou, malou kuchyňou vybavenou dvojplatničkou a drezmi na umývanie riadov, kanvicou a mini chladničkou. Ak ste si teda doma zabudli varič, hladní nezostanete. V areáli sú všade aj elektrické prípojky.

Ďalšou vecou, ktorú môžete oceniť sú sprchové kúty, ktoré sú osadené v samostatných boxoch a oblečenie si môžete pohodlne zavesiť na vešiaky do predsiene svojho sprchového boxu.

Camping Belá, recepcia

Ak ste milovníkmi grilovania, ugrilované jedlá si môžete vychutnať v altánku. Okrem neho na stanových plochách nájdete rozmiestnené stoly s lavicami na sedenie. Nie všade sú k dispozícii lavice na sedenie, a preto by ste nemali zabudnúť na kempové stoličky, ktoré vám môžu mnoho činností zjednodušiť.

Camp Belá - chatkyCamp Belá - stany

Tento kemp má aj svoje nevýhody, teda konkrétne jednu, ktorá môže vadiť tým, ktorí potrebujú absolútne ticho. Tento kemp sa nachádza hneď vedľa hlavného ťahu na Terchovú a občas môžu byť prejazdy áut veľmi rušivé.

Autocamp Stará Hora

Kemping Stará Hora sa nachádza v peknom prírodnom prostredí na brehu Oravskej priehrady v blízkosti Námestova. Môžete tu nájsť výborné podmienky na oddych, zábavu i šport. Vo vodách priehrady žije veľa druhov rýb a na svoje si prídu aj milovníci rybolovu.

ATC Stará Hora, Oravská priehrada

ATC Stará Hora, Oravská priehrada

Pre stany je k dispozícii veľká trávnatá plocha a pre karavany terasy s elektrickými prípojkami, oddelené živým plotom, ktoré poskytujú väčšie súkromie pre ubytovaných, čo je všeobecne veľmi atraktívnym prvkom.

Oravská priehrada patrí medzi známe a obľúbené turistické ciele, Máte tu k dispozícii možnosť kúpania a vodných športov, ako sú napr. jachting, vodné bicyklovanie, člnkovanie, windsurfing, jazda na vodných skútroch.

Počas leta sú veľmi obľúbené vyhliadkové plavby výletnou loďou Orava spojené s prehliadkou Slanického ostrova umenia.

ATC Stará Hora - chatky

Chatky v Kempingu Stará Hora

Mara Kemping – Liptovský Trnovec

Liptov patrí medzi najžiadanejšie turistické destinácie v našej krajine a na tomto kempe to je bezpochyby vidno. Počas sezóny je toto miesto zvyčajne preplnené ľuďmi, no poskytuje dosť priestoru na rozloženie stanov.

Mara Camping, Liptovská Mara

 

Tip: Poznáte výhody nafukovacích stanov?

 

Tento kemp sa teší veľkej obľube najmä preto, že poslúži ako výborný východiskový bod na turistiku do Nízkych či Západných Tatier. Po ruke máte všetky zaujímavosti a atrakcie Liptova a ani nehovoriac o príležitostiach na nekonečné letné kúpanie.

Liptovská priehrada zabaví všetky vekové kategórie ponukou vyhliadkových plavieb loďou, vodnými bicyklami či množstvom nafukovacích vodných atrakcií.

V kempe sa dá teda stanovať a pre tých pohodlnejších sú k dispozícii drevené chatky a domčeky. Hoci kemp nie je úplne zrenovovaný, k starej budove sociálnych zariadení už pribudli aj nové kontajnerové bunky so sprchami a WC.

Mara Camping - stany, mobilné domy

V kempe sa nachádza jedáleň a pizzeria, ak si však nevyberiete z ich ponuky, môžete si tu aj variť v kuchynke. K dispozícii máte niekoľko dvojplatničiek, takže nemusíte čakať, kým sused z vedľajšieho stanu dokončí rodinný obed.

Negatívum tohto kempu v súvislosti so stravou je absencia obchodu s potravinami. Ak teda niečo spotrebujete, môže vás to nahnevať, pretože dedinské potraviny sú pešou chôdzou celkom od ruky.

Mara Camping, Liptovská Mara

ATC Marina Liptov

ATC Marina Liptov je jedinečné miesto na kemping situované na návrší moderného rekreačného strediska Marina Liptov pri brehu Liptovskej Mary. Môžete tu oceniť výhľad na hladinu Liptovskej Mary, Západné a Nízke Tatry, Chočské vrchy a okolité lúky a pasienky.

Marina Rezort - kemping

V kempe je k dispozícii úplne nová budova sociálnych zariadení. Poskytuje zariadenú kuchyňu a práčovňu, výlevku s tečúcou vodou na vyprázdnenie chemického WC. Parkovacie miesto pre karavany má komfortne k dispozícii elektrickú a vodovodnú prípojku a odpad priamo na mieste.

Rezort Marina Liptov ponúka aj ubytovanie v Rekreačných vilách a Mobilných domoch.

V kempe si môžete požičať lode, plachetnice, skútre. Venovať sa tu dá vodným športom, ako napríklad paddleboardy, kanoe, kajak. Nachádza sa tu wellness centrum,fitness centrum, požičovňa bicyklov - v okolí sa nachádzajú rôzne cyklotrasy, ale aj trasy vhodné pre pešiu turistiku.

Oplatí sa vyhľadávať kempy, ktoré ponúkajú veľké množstvo vonkajších aktivít. Takýto pobyt v prírode ponúka pomerne dosť výhod, či už pre deti alebo dospelých. Jednotlivé aktivity môžu zlepšovať fyzické zdravie a užijete si aj kvalitnejší čas s rodinou.

Východné Slovensko

Kemping Goralský dvor

Kemping Goralský dvor sa nachádza pri Starej Ľubovni - Červený Kláštor. Je vybavený samostatným sociálnym zariadením so sprchami s teplou vodou, dvoma kuchyňami s riadom, varičmi, rýchlovarnými kanvicami, mikrovlnnou rúrou, práčovňou, sušičkou so žehliarňou a sociálnym zariadením pre telesne postihnutých.

Kemp Goralský dvor, Haligovce

V kempe máte aj možnosť napojenia na elektrickú energiu, vodu a kanalizáciu na chemický odpad. Na stolovanie je možné využiť otvorené a kryté ohniská so sedením a priestor na prípravu jedál.

Súčasťou Goralského dvora je okrem kempingu aj 13 chát, slovenská reštaurácia, letná koliba, futbalové a volejbalové ihrisko, záhradné šachy, ruské kolky, detské ihrisko s hojdačkami aj pre dospelých, požičovňa bicyklov, raftov a kajakov, dotyková farma s domácimi zvieratami alebo skanzen historických strojov.

V blízkosti areálu sú turistami vyhľadávané Haligovské skaly, cez ktoré vedú náučné turistické chodníky. Okolie poskytuje veľa možností pre aktívny oddych a turistiku pešo, horskými bicyklami do blízkeho okolia a Poľska.

Rijo camping

V blízkosti Tatranskej Lomnice sa nachádza kemping Rijo. Ubytovať sa tu môžete v stanoch, karavanoch aj chatkách. V areáli nájdete potraviny s čerstvým pečivom a drogériou, sprchy, oddelené toalety a na predaj vám tu ponúkajú aj drevené uhlie na prevádzku ohniska alebo rôzne pohľadnice a mapy.

Rijo Camping, Stará Lesná

Ak ste skôr turisticky založení, určite nechcete prísť o krásy Tatier. V okolí máte niekoľko tatranských vrchov alebo plies, ktoré vám určite ako turistom ulahodia. V kempe si viete vybaviť aj turistického sprievodcu.

Keďže sa budete nachádzat v blízkosti Tatier, počasie tu môže byť naozaj nevyspytateľné. Aj keď sa môže zdať, že je teplo, určite najmä pre deti pribaľte aj tričká s dlhým rukávom, či ideálne aj nepremovaké bundy, pretože počasie sa tu môže rýchlo zmeniť.

RIJO Camping, Stará Lesná

 

Autocamp Tatranská Štrba

Areál autocampingu sa nachádza v obci Tatranská Štrba vzdialenej pár kilometrov od Štrbského Plesa. Možnosť výberu medzi chatkami a stanom je samozrejmosťou. V areáli sa môžete ubytovať v sedemnástich štvormiestnych chatkách, stravovanie je k dispozícii v štýlovo zariadenej slovenskej reštaurácii.

ATC Tatranská Štrba

Pre stanovanie je určená rozsiahla upravená trávnatá plocha. Pričom vaše auto môžete zaparkovať hneď vedľa stanu. Pre karavany sú k dispozícii elektrické prípojky.

Súčasťou areálu je športové ihrisko a ohnisko vhodné na opekanie. Neďaleké mesto Poprad môžete využiť na osvieženie, pretože sa tam nachádza aquapark. Ako na dosah ruky máte turistiku, cyklotrasy, hrady, zámky či múzeá.

Autocamping Tatranská Štrba

Kemping v okolí Zemplínskej šíravy

V okolí Zemplínskej šíravy sa nachádza množstvo kempov, ktoré sú vhodné pre stanovanie, ale aj karavany. Môžete ich používať hlavne počas sezóny.

Autocamping Kaluža

Stredisko Kaluža je vzdialené asi 10 km od mesta Michalovce. V kempe si môžete stan rozložiť kdekoľvek, pri vode, aj ďalej od nej. V areáli je možnosť elektrickej prípojky, ak si potrebujete nabiť svoj mobil alebo fotoaparát.

Infraštruktúra strediska je mimoriadne vhodná aj pre rekreáciu v karavanoch. V stredisku sa nachádzajú športové a detské ihriská a neplavecký bazén. Vo vode sa okrem kúpania môžete aj surfovať.

Camping Hôrka

Tento kemping sa taktiež nachádza v blízkosti mesta Michalovce na Zemplínskej Šírave v rekreačnom stredisku Hôrka. Je to sezónne zariadenie navštevované turistami najmä od mája do septembra.
Plocha kempingu je trávnatá, čiastočne zatienená stromami a prístupná po asfaltových komunikáciách. V areáli máte k dispozícii plochu pre karavany a stany, samoobslužnú kuchynku so sporákmi, drezmi, chladničkou a mikrovlnkou, práčku, žehličku, sprchy s teplou vodou, WC, elektrické prípojky, ihrisko pre plážový volejbal i ohniská s posedením.

V blízkosti campingu sa nachádza pláž Zemplínskej šíravy, ktorá poskytuje turistom príjemnú rekreáciu. Taktiež si môžete neďaleko zahrať tenis, zajazdiť si na koni alebo si jednoducho vychutnať plavbu na lodi po Šírave.

Na záver

Ako ste sa možno práve dozvedeli, je úplne jedno, kde bývate, kvalitný kemp môžete nájsť v každej časti Slovenska. Či už bývate na východe, strede alebo západe, vždy máte poblíž miesto na kempovanie a je len na vás, aby ste si vybrali to správne podľa vašich preferencií.

Veľa šťastia pri hľadaní!

Autor: Michal Horváth

Pozrite si viac kempingov na Slovensku