Thermal Nesvady - termálne kúpalisko
Blog

Potápanie na Slovensku: Kam vyraziť za zážitkami?21. 08. 2023

Potápanie na Slovensku: Kam vyraziť za zážitkami?

Foto od tirachard z Freepik

Ak už máte všetkého dosť, viete sa zbaliť a ukryť sa na pár hodín na horách. Možno iba tam dokážete zresetovať hlavu, zabudnúť na starosti a kochať sa tým, čo vytvorila matka príroda. Rovnaké je to aj s potápaním. Ponor pod hladinu je spôsob, ako nahradiť myšlienky na každodenné povinnosti úvahami o krásach podvodného sveta.

Potápanie je športová i rekreačná aktivita, ktorá má aj na Slovensku svoju históriu. Na záujem o potápanie reagovalo niekoľko odborníkov, ktorí založili potápačské školy a centrá. Ak vás teda láka svet tam pod vodnou hladinou, stačí absolvovať kurz, aby ste získali správnu techniku a mohli objavovať krásy Slovenska.

A kam sa ísť ponárať na Slovensku? Možno vás zaujme niektorý z našich tipov. Vyberie si každý, začiatočník aj pokročilejší potápač, ktorý má chuť pozrieť sa niekam inam.

Potápači pod vodou

Obrázok od lucatelles z Pixabay

Ponor pod vodu

Takto jednoducho by sme mohli charakterizovať, čo to vlastne potápanie je. Po skoku do vody plávate do hlbín jazier, nádrží, morí a oceánov, aby ste videli to fascinujúce podvodné kráľovstvo.

Potápať sa môžete s prístrojom, tomu sa hovorí prístrojové potápanie. Alebo bez prístroja, kedy ide o nádychové potápanie známe aj ako freediving.

Potápanie môže byť pre vás jednorazová aktivita, môže sa však zmeniť na hobby, šport či dokonca prácu. Každý ponor má v sebe kúsok adrenalínu, je však bezpečný, ak sa naň zodpovedne pripravíte, praktizujete ho správnou technikou a dodržujete pravidlá.

Rekreačný aj šport

Potápanie sa nerozdeľuje iba na prístrojové a nádychové, známych je niekoľko ďalších typov v závislosti od techniky a náročnosti ponoru.

Žena pod vodou so šnorchľom

Obrázok od PublicDomainPictures z Pixabay

Technické potápanie

Ide o typ potápania, pri ktorom sa prekračujú hranice. Je typické väčšími hĺbkami, dlhším časom stráveným pod hladinou a ponorom do náročnejších lokalít.

Pri takomto ponore je bežné, že sa zrazu ocitnete niekde, odkiaľ je znemožnený priamy výstup na hladinu. Preto sa aj potápaniu v jaskyniach, pod ľadom a skúmaniu vrakov hovorí technické potápanie. Technické potápanie je rozšírené najmä v zahraničí, kde vodný svet ukrýva hotové skvosty. Nádherné lokality na potápanie nájdete aj v Európe.

Môže potápača vystaviť nebezpečenstvám, preto nie je vhodné pre osamelého potápača. Ponorenie sa do hĺbky na dlhší čas si vyžaduje náročnejšiu prípravu, náročnú techniku a ukážkovú spoluprácu všetkých členov tímu.

Športové potápanie

Určite ste už počuli o tom, že potápanie sa vníma aj ako športová aktivita. A to so všetkým, čo k tomu patrí. V tomto športe sa dokonca organizujú rôzne súťaže.

Športové potápanie má niekoľko odvetví, pričom 2 základné sú:

 • Bazénové potápanie: spája sa plávanie s potápaním. Pri plávaní sa súťaží so šnorchlom a pri potápaní s malou nádržkou.
 • Orientačné potápanie: pri potápaní sa na otvorenej vode musia potápači absolvovať danú trať pod vodou v čo najkratšom čase a hľadať kontrolné body podľa orientácie.

Medzi podvodné športy patrí aj podvodný hokej, podvodné rugby a podvodná streľba. Za šport sa považujú aj niektoré druhy freedivingu a bazénová apnoe.

Rekreačné potápanie

Tento typ potápania sa označuje ako “fundiving” a tento anglický výraz vystihuje jeho podstatu. Pri rekreačnom ponore sa máte baviť, ide o to, aby ste si to naplno vychutnali a to po každej stránke. Ide prevažne o časovo limitované zostupy a max. do hĺbky 39 m.

Rekreačné potápanie vylučuje sólové ponory. Potápa sa zväčša dvojica, pričom nie je nevyhnutné, aby šlo o manželov. Môže to byť súrodenec, priateľ, inštruktor či iný potápač. Partneri si spolu ponor naplánujú, partnersky realizujú a aj vyhodnotia.

Efektivita a tímovosť

Pri potápaní je nevyhnutné dodržiavať základné pravidlá, ktoré vám umožnia vychutnať si zostup na maximum. Okrem toho, že by ste mali absolvovať potápačský kurz, alebo aspoň odborné školenie, je tu ďalších pár vecí, ktoré je potrebné mať na mysli:

Potápač - skok do vody

Obrázok od FIRST online z Pixabay

Adaptácia – na kurzoch vás naučia najmä techniku potápania. Ponor pod vodnú hladinu je však aj o tom, aby ste sa vedeli adaptovať v danom prostredí. Tu je dôležité, aby ste boli nielen dobrí plavci, ale vedeli vnímať priestor v rozhraní 3D. Práve pohyb všetkými smermi a rotácia v ľubovoľnom smere bez použitia rúk je to, čo pod hladinou budete prirodzene robiť. Aj toto je dôvod, prečo je plávanie pre dospelých prospešné.

Efektivita – efektivita je v súčasnosti moderný výraz, ktorý sa často využíva vo všetkých oblastiach života. A svoj význam má aj v spojitosti s potápaním. Všetko, čo robíte pod vodou, by malo byť efektívne. Žiadne špekulácie, odklony od plánu, zbytočné pohyby. Váš ponor by mal byť zo všetkých hľadísk efektívny.

Tímovosť – v tomto prípade sa tímovosť nevníma iba tak, že sa potápate s niekým. Tímovosť je dôležitá najmä pri technických a športových ponoroch, pretože tu je dôležitá orientácia na cieľ ponoru. A iba s tímom ho dokážete dosiahnuť.

Potápanie na Slovensku

Do nášho zoznamu lokalít sme vybrali najzaujímavejšie miesta, ktoré odporúčajú aj iní potápači.

Potápač na dne jazera

Obrázok od StockSnap z Pixabay

Rovinka – Veľké Košariská

Najpopulárnejšia lokalita v blízkosti hlavného mesta je známa perfektnou viditeľnosťou pod vodou. Bežne sa pohybuje v rozmedzí 6–7 m, aj za horší podmienok zriedka klesne pod 4 m. Ponárať sa budete v štrkovisku s dnom z bahnitých planín, štrkových plytčín a výmoľov, ktoré tu ostali po ťažbe štrku.

Vidieť tu môžete kapra, šťuku, sumca, ostrieža a mnoho ďalších rýb, možno natrafíte na zubáča alebo mrenu. Okrem toho je dno plné zaujímavých predmetov, ako napríklad telefónna búdka, sochy, surf, dopravné značky, loďky a člny, karoséria áut a pod.

 • Vhodné pre: začiatočníkov aj technických potápačov
 • Max. hĺbka: 40 m
 • Priemerné hodnotenie: veľmi pekné

Senec – Guláška

Ak požiadate ktoréhokoľvek potápača, aby vám odporučil perfektné miesto na potápanie, určite bez rozmýšľanie vyhŕkne: Senecká Guláška. Toto miesto sa považuje za Alma mater potápačskej komunity pre svoj bohatý podvodný život a výbornú viditeľnosť.

V lete je bežná viditeľnosť 3–8 m, v zime dokonca viac. Nemusíte sa báť, že by ste obišli naprázdno. Veľa toho na vás čaká najmä na miestach, kde je dno porastené rastlinami – slnečnice, ostrieže, kapre, sumce, mreny, beličky, šťuky, karasy, plotice a dokonca aj raky.

Pod vodou nájdete aj rôzne atrakcie ako napr. vetroň, člny, sochu morskej panny, amfory, rozcestník nazývaný MASH 4007, bicykel, surf, záchod, karosérie áut a iné.

 • Vhodné pre: začiatočníkov aj pokročilých
 • Max. hĺbka: 17 m
 • Priemerné hodnotenie: veľmi pekné

 • Pobyt v apartmáne pri Slnečných jazerách
  Pobyt v apartmáne pri Slnečných jazerách
  min. 2 alebo 3 noci - 25.00 €/os/noc
  celoročne
 • Týždňový pobyt na Seneckých jazerách
  Týždňový pobyt na Seneckých jazerách
  7 nocí (nedeľa - nedeľa, štvrtok-štvrtok) - 30.80 €/os/noc
  30.06.2024 – 29.08.2024
  bazén
 • Letný pobyt na Slnečných jazerách (bazén, tenis, petanque, biliard)
  Letný pobyt na Slnečných jazerách (bazén, tenis, petanque, biliard)
  min. 2 noci - 51.00 €/os/noc
  01.06.2024 – 30.09.2024
  bazén
  polpenzia

Čierna voda

Táto lokalita sa nachádza medzi obcami Veľké Úľany – Nové Osady a Čierna Voda. Je súčasťou areálu AQUAREA, kde nájdete plážovú zónu, je tu možný rybolov aj potápanie. K dispozícii je aj 6 miest na stanovanie, stačí vám iba nafukovací stan. Ak sa vyberiete sem, môžete si užiť perfektný víkend s rodinou.

Dno je v niektorých miestach hlboké okolo 38 m. Priemerná viditeľnosť je 3 m, v suchšom letnom období vás však môže veľmi príjemne prekvapiť aj viditeľnosť viac ako 6 metrov.

Stretnúť môžete kapry, šťuky, jalce, ostrieže, sumce a zubáče, dokonca v miestach, kde ich prikrmujú, sa ich pohybuje na desiatky. Z ďalších atrakcií na vás čakajú autobus, električka, vetroň, bicykel, plošiny, autá atď.

 • Vhodné pre: začiatočníkov aj pokročilých
 • Max. hĺbka: 38 m
 • Priemerné hodnotenie: pekné

Domaša

Domaša na východnom Slovensku ponúka niekoľko miesta na potápanie. Najznámejšie z nich sú lokality Trepec, Kelča, Dobrá, Monika, Eva, Zátoka Zajačia Debra a Valkov – Tišava. Priemerná viditeľnosť je asi 2–5 m, v letných mesiacoch je to aj menej.

Aj keď je tam prevažne bahnito-ilovité dno bez významnejšieho porastu, z rýb na vás čakajú slávka jedlé, ostriež, šťuka, zubáč, plotica, kapor, sumček americký, sumec, úhora a ďalšie druhy sladkovodných rýb. V niektorých častiach nádrže môžete vidieť zvyšky domov, múry, pivnice a pod.

 • Vhodné pre: začiatočníkov aj pokročilých
 • Max. hĺbka: 15 m
 • Priemerné hodnotenie: pekné

Tip: Chystáte sa na dovolenku k jazeru? Vyberte si niektoré ubytovanie na Slovensku pri vode.

Zážitkové potápanie

Ak už máte fotoknihy zo všetkých odporúčaných lokalít na potápanie v rámci Slovenska a hľadáte niečo unikátne, máme pre vás ďalšie tri tipy. Každý je výnimočný niečím iným a každý vo vás zanechá stopu.

Opálové bane – Prešov

Jediné opálové bane v Európe sa nachádzajú práve u nás na Slovensku. Konkrétne pri Prešove medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Ťažilo sa v nich v 16. storočí. Bane boli zaujímavé najmä pre klenotníkov, ktorí ťažili rôzne kamene pre tvorbu nádherných šperkov.

Zatvorené boli v roku 1922, kedy bola zrušená aj ťažba drahého opálu. Nakoniec sa ťažba obnovila v roku 2012 a v roku 2015 baňu otvorili aj pre návštevníkov.

V baniach sa konajú prehliadky pre turistov a rodiny s deťmi. V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. A práve tu sa organizuje technické potápanie s asistenciou potápača. Vidieť môžete banské chodby, zatopené schodiská, koľajnice a podobne.

 • Vhodné pre: technických potápačov
 • Max. hĺbka: 67 m
 • Priemerné hodnotenie: vynikajúce

Morské oko – Tornaľa

Ďalší tip vás zavedie do jaskyne. Veru, aj na Slovensku môžete zažiť jaskynné potápanie. Konkrétne hovoríme o jaskyni nachádzajúcej sa v areáli termálneho kúpaliska v Tornali.

Z vtáčej perspektívy jaskyňu vôbec nie je vidieť. Tvári sa ako jazierko okrúhleho tvaru s priemerom približne 60 m. V skutočnosti ide o zaplavenú priepasť–jaskyňu v tvare presýpacích hodín.

Na dne v hĺbke 38 metrov žije teplomilný rôznorožec Gammarus roeselii, ktorý sa v nepravidelných obdobiach premnoží na dne priepasti, pretože pre svoju existenciu potrebuje pomerne teplú vodu. Stretnete aj umelo vysadené šťuky, tolstolobiky, hruzy, aj menšie sumce. Oko potápača potešia aj jaskynné raky, užovky či sladkovodná korytnačka.

Aby ste si mohli užiť všetky krásy, ktoré táto unikátna slovenská jaskyňa ponúka, určite si vezmite so sebou kvalitné potápačské okuliare.

 • Vhodné pre: technických potápačov
 • Max. hĺbka: 38 m
 • Priemerné hodnotenie: vynikajúce

Vodný park Bešeňová

Vrakové potápanie má celkom inú príchuť ako predchádzajúce dve. Kto si chce na vlastnej koži vyskúšať prístrojové potápanie, môže tak urobiť v aquaparku v Bešeňovej. Potápanie sa realizuje v pirátskej lodi. Loď je súčasťou zábavno-adrenalínovej zóny a práve tu je skúsený inštruktor pripravený ukázať vám, ako sa používa potápačská výstroj a sprevádzať vás vaším prvým ponorom.

Potápanie vo Vodnom parku Bešeňová
Foto: www.besenova.com

Úlohou potápača je zostúpiť na dno lode a objaviť jej poklady. Túto atrakciu obľubujú najmä rodiny s deťmi, nakoľko ponor môžu absolvovať aj potápači bez občianskeho preukazu.

 • Vhodné pre: pre začiatočníkov a deti
 • Priemerné hodnotenie: vynikajúce

 • Letný pobyt vo Vodnom parku Bešeňová
  Letný pobyt vo Vodnom parku Bešeňová
  min. 3 noci - 121.50 €/os/noc
  30.06.2024 – 03.09.2024
  bazén
  polpenzia
  sauna
  termálna voda
  vírivka

Na záver

Výzva, adrenalín a možno aj štipka strachu. No nielen o tom je potápanie. Táto vodná aktivita vám ponúka možnosť zažiť niečo jedinečné, uložiť si do pamäti unikátne obrazy a spoznať život pod vodnou hladinou.

Či ste začiatočník, alebo sa radíte medzi pokročilých potápačov, aj na Slovensku si určite nájdete to svoje obľúbené “miestečko”. Slovenské jazerá a nádrže vám predstavia bohatú faunu a flóru a odhalia niektoré zo svojich pokladov, ktoré vyrobili ľudské ruky a stroje. Guláška, Čierna voda či Morské oko – stačí si len vybrať.

Autor: Eva Dedinská