Czech Travel Market 2023 - medzinárodný kontraktačný deň cestovného ruchu
Blog

Tipy, kam na dovolenku k vode na Slovensku27. 06. 2023

Tipy, kam na dovolenku k vode na Slovensku

Obrázok od pvproductions z Freepik

Milujete leto? Čo na ňom milujete najviac? Leto je najlepšie ročné obdobie na rôzne aktivity v prírode. Dni sú dlhé, slniečko hravé, stačí vybehnúť na túru, sadnúť na bicykle alebo si iba tak urobiť rodinný piknik na lúke za mestom. A keď sa už to teplo nedá vydržať, zachráni to výlet k vode.

Aquaparky, priehrady, jazerá. Slovensko ponúka nekonečné možnosti, ak sa chcete v horúce dni trochu schladiť. Pripravili sme pre vás výber najobľúbenejších destinácii, ktoré sú ideálne aj na výlet pre rodiny s deťmi. Zabaľte si rezervné plavky a poďte sa s nami namočiť.

Tipy na výlet k slovenským jazerám

Slnečné jazerá

Slnečné jazerá, tiež známe ako Senecké jazerá, so svojou rozlohou viac ako 100 ha ponúkajú nekonečné možnosti na rôzne letné aktivity. Okrem kúpania si tu môžete vyskúšať rôzne vodné športy. Táto oblasť je vyhľadávaná aj milovníkmi člnkovania či rybolovu.

Senecké jazerá / Slnečné jazerá - Senec

Slnečné jazerá sa nachádzajú 25 km od Bratislavy, na východnom okraji mesta Senec. Za drobné vstupné si môžete užiť celý deň zábavy. Areál je rozdelený na severnú a južnú časť. Okrem vodných športov si môžete zahrať plážový volejbal, tenis či hádzanú, zaskákať na trampolínach alebo v skákacom hrade, požičať si kolobežky či elektrotrojkolky. Ak vás zastihne nepriaznivé počasie, ukryť sa môžete v aquaparku, ktorý sa nachádza na okraji Slnečných jazier.

Viac pobytov na Seneckých jazerách

Ak si výlet naplánujete na niekoľko dní, ubytovať sa môžete v karavanovom alebo stanovom kempingu, v bungalovoch a apartmánoch, alebo v niektorom z hotelov a penziónov, ktoré stoja na brehu jazera.

Pozrite si ubytovania na Seneckých - Slnečných jazerách >>

Vinianske jazero

Radi by ste sa okúpali v priehrade alebo jazere, no odrádza vás od toho teplota vody? V tom prípade si to nasmerujete k Vinianskemu jazeru. Nachádza sa severne od obce Vinné, v krásnom lesnom prostredí. Patrí medzi najvyhľadávanejšie a najfrekventovanejšie turistické oblasti aj pre zahraničných turistov.

Vinianske jazero

V priebehu sezóny sa priamo na Vinianskom jazere organizuje viacero kultúrnych podujatí. Nachádza sa tu aj požičovňa vodných bicyklov, člnov, tenisový kurt, požičovňa športových potrieb, ihrisko na plážový volejbal, užiť si môžete aj jachting a ďalšie vodné športy, pre deti je pripravené detské ihrisko. Areál ponúka tiež veľa možností na ubytovanie a stravovanie, a to v kempovej oblasti, v zruboch, penziónoch alebo hoteloch.

Pozrite si ubytovania pri Vinianskom jazere >>

Počúvadlo

Tajch Počúvadlo, známe aj ako Počúvadlianske jazero, sa nachádza v okolí Banskej Štiavnice pri obci Počúvadlo. Nádherná a tichá oblasť je ideálnym miestom na oddych v lone Štiavnických vrchov. Rozprestiera sa na ploche 12 ha a je obľúbeným letným, ale aj zimným rekreačným strediskom.

Počúvadlianske jazero

Okrem prívlastku najväčší tajch, teda jazero umelého pôvodu, mu patrí aj ďalší, a to najchladnejší tajch. Dá sa tu kúpať, člnkovať, jazdiť na vodných bicykloch, okolitá príroda je vhodná na cyklistiku a turistiku. Nezabudnite deťom zobrať župan nielen na osušenie, ale aj na zohriatie sa po kúpaní v nie moc teplých slovenských vodách. Počúvadlo je zároveň aj obľúbeným východiskom na Sitno - najvyšší kopec Štiavnických vrchov, ktorý poskytuje nádherný výhľad. Ubytovanie ponúkajú mnohé chaty, penzióny a hotely.

Pozrite si ubytovania na Počúvadle >>

Zelená voda

Láka vás stanovačka alebo kempovanie? V tom prípade vám odporúčame stredisko Zelená voda neďaleko Nového mesta nad Váhom. Jazero Zelená voda má rozlohu 80 ha a je ideálne na kúpanie, člnkovanie, windsurfing a pod. V areáli sa nachádza niekoľko športovísk, zahrajte si plážový volejbal, tenis, minigolf. Prekvapte deti jazdou na koňoch.

Jazero Zelená Voda
Obr: zelenavoda.com

Rekreačný areál zároveň ponúka možnosti na ubytovanie a stravovanie. Počas letnej sezóny sa tu konajú rôzne podujatia, koncerty a diskotéky. Aj okolitá príroda má toho veľa čo ponúknuť. Obľúbené sú cyklistické trasy a turistické chodníky. Vyplňte voľný čas výletom do prírody, trasy sú rôznej náročnosti, vhodné aj pre výlet s deťmi. Zabočiť môžete aj na niektorý z hradov a kaštieľov, ktoré zdobia Trenčiansky kraj.

Pozrite si ubytovania na Zelenej Vode >>

Zlaté piesky

Máte v pláne návštevu hlavného mesta? Poďte sa okúpať do jazera Zlaté piesky, ktoré sa nachádza v športovo-rekreačnom areáli v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Kúpanie je možné v mimoriadne čistej vode bez vodných rastlín, relaxujte na piesočnej pláži, zapožičať si môžete ležadlá so slnečníkmi. Priamo v areáli Zlatých Pieskov ponúka ubytovanie autocamping s chatkami a bungalovmi.

Zlaté Piesky, Bratislava
Obr: intercamp.sk

Spojte oddych so športom, k dispozícii sú tu tenisové kurty, volejbalové ihriská, ihriská na streetbal a minigolf. Pre milovníkov extrémnych vodných športov je pripravená atrakcia v podobe wakeboardingu. Ide v podstate o snowboardovanie, ale na vode. Odneste si z dovolenky zážitok plný emócií.

Ak vás prepadne hlad alebo smäd, vyberte si niektoré zo stravovacích zariadení, ktoré svojou ponukou určite ulahodia vašim chuťovým pohárikom. Počas leta sa v areáli konajú aj kultúrne a hudobné akcie.

Tipy na výlet na priehrade

Nitrianske Rudno

Rozprávkový oddych na piesočnej pláži pod slnečníkmi sľubuje prírodné kúpalisko Nitrianske Rudno. Najmä deti túto destináciu milujú, v areáli kempingu totiž celé leto funguje zábavný park s kolotočmi, strelnicou, detskou manéžou a detským ihriskom. Počas sezóny sa tu konajú rôzne kultúrne a zábavné podujatia, aj hudobné detské interaktívne predstavenia.

Priehrada Nitrianske Rudno

Spríjemnite si pobyt jazdou na vodných skútroch alebo paddleboardoch, vyskúšajte aquazorbing alebo sa vybláznite na vodnej trampolíne. Na multifunkčnom ihrisku si môžete zahrať futbal alebo tenis. K dispozícii je aj ihrisko na plážový volejbal.

Ubytovať sa môžete v chatách, penziónoch, hoteli či v kempingu v tesnej blízkosti priehrady alebo v neďalekej obci Nitrianske Rudno. Okolie priehrady je bohaté na prírodné krásy. Odporúčame napríklad Náučný chodník Vodná nádrž Nitrianske Rudno, ktorý vás zoznámi s najvzácnejšími a najviac ohrozenými biotopmi.

Pozrite si ubytovania pri Nitrianskom Rudne >>

Domaša

Domaša láka turistov nádherným prostredím, tichými zákutiami, ale aj čistou modrozelenou vodou, ktorá má samočistiacu schopnosť. Patrí medzi priehrady s najteplejšou vodou, preto je ideálna na výlet pre rodiny s deťmi. Môžete si zaplávať, alebo sa vrhnúť do obľúbených vodných športov, vyblázniť sa na vodných skútroch alebo paddleboardoch.

Veľká Domaša

Tip: Viete, prečo a ako učiť deti od mala vzťahu k vode a k plávaniu?

 

Priehrada sa rozprestiera na severovýchode Slovenska pri obci Veľká Domaša. Na brehoch priehrady sa nachádza päť rekreačných stredísk – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Keľča a Valkov. Veľmi navštevovaná je nová umelá pláž s kamennou hrádzou v stredisku Nová Kelča.

Nádherné tiché zákutia vytvárajú ideálne podmienky pre rybárov. V priehrade žije až 23 druhov rýb. Bohaté možnosti rybolovu poskytuje aj priľahlá vyrovnávacia nádrž Malá Domaša pri obciach Malá Domaša a Slovenská Kajňa.

Pozrite si ubytovania na Domaši >>

Dedinky - Palcmanská Maša

Palcmanská Maša rozprestierajúca sa v malebnej Hnileckej doline je najväčšou vodnou plochou Slovenského raja. Priehrada je vhodná najmä na vodné športy, člnkovanie a rybolov. Otužilci sa môžu aj ponoriť do vody, treba však počítať s tým, že voda je pomerne chladná, takže kúpanie si naozaj dobre premyslite.

Pacmanská Maša, Slovenský raj

Táto vodná nádrž však toho ponúka skutočne veľa. V prvom rade vás ohúri nádherná okolitá príroda, ako vystrihnutá z obrazu Martina Benku. Pobyt si môžete spestriť turistikou a cykloturistikou v unikátnom krasovom okolí.

Pozrite si ubytovania pri Palcmanskej Maši >>

Duchonka

Nechajte sa pohltiť nádhernou prírodou, ktorá obklopuje ďalšiu vodnú nádrž. Tentokrát vás pozývame neďaleko Topoľčian a len 4 km od obce Prašice. Brezovo-borovicový háj predstavuje nádherné kulisy pre rodinnú dovolenku s deťmi v panenskom lone prírody. V západnej časti nádrže nájdete piesočnú pláž, kde si môžete vystrieť deku a iba tak leňošiť.

Duchonka - vodná priehrada

Aj Duchonka ponúka skvelé podmienky pre rôzne vodné športy, surfovanie, vodné bicykle, člnkovanie či rybolov. Atraktívnosť vodnej nádrže zvyšujú aj široké možnosti športového vyžitia. V blízkosti sa nachádzajú tenisové kurty, volejbalové ihrisko, minigolf a stolný tenis. Deti sa môžu vyblázniť na detskom ihrisku.

Doplňte relax pri vode túrou do nádhernej okolitej prírody. Požičajte si bicykel a vyrazte na niektorú z cyklistických trás, napr. ľahkou trasou do Tesár s miernym prevýšením, ktorú zvládnu aj deti.

Pozrite si ubytovania na Duchonke >>

Teplý Vrch

Najteplejšiu vodnú nádrž nájdete v obci Teplý Vrch. Ponúka pieskové pláže, športové vyžitie, stánky s občerstvením, no na svoje si prídu aj rybári. V areáli vodnej nádrže Teplý Vrch si môžete požičať čln či vodný bicykel alebo paddleboardy. Najmenšie deti majú k dispozícii ohradenú časť s malou šmykľavkou, pre väčšie deti je pripravený tobogán.

Vodná nádrž Teplý Vrch
Obr: CBS

Na letnú rekreáciu sa využíva najmä východné pobrežie tejto nádrže, západná strana nádrže slúži na rybolov. Na brehoch nádrže sú vybudované rekreačné zariadenia, ktoré poskytujú možnosť stravovania i ubytovania. Pri nádrži je reštaurácia, turistická ubytovňa, chatová osada a autokemping.

Pozrite si ubytovania v oblasti Teplý Vrch >>

Tipy na vyhliadkové plavby

Liptovská Mara

Vyhliadková plavba po priehrade Liptovská Mara je nezabudnuteľný zážitok, ktorý si užijú aj deti. Vydajte sa na hodinovú plavbu po priehrade loďou Mara. Ide o loď typu katamarán s luxusným interiérom, z ktorej budete mať nádherný výhľad na Západné a Nízke Tatry.

Loď Mara - vyhliadková plavba na Liptovskej Mare

Ak sa rozhodnete zdržať, môžete sa schladiť v priehrade. Na kúpanie sa lepšie hodí členitý severný breh. Pekná pláž s požičovňou lodiek sa nachádza pri obci Liptovský Trnovec, kde je aj camping a množstvo penziónov. Podobné pomery panujú v neďalekej Liptovskej Sielnici.

Pozrite si ubytovania pri Liptovskej Mare >>

Na Liptovskej Mare sú široké možnosti rybolovu, možnosti pre vodné športy ako člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch a iné. Ak vás sklame počasie, skúste to v neďalekom aquaparku Tatralandia alebo Vodný park Bešeňová.

Tip: Poznáte najlepšie aquaparky v Chorvátsku?

Oravská priehrada

Vydajte sa na výlet loďami po trblietavej hladine Oravskej priehrady. Na približne 90 minútovú plavbu vás zoberie loď Slanica, ktorá štartuje z prístavu na Slanickej osade alebo loď Orava, ktorej nástupná stanica je v prístave pri hoteli Goral.

Vyhliadková plavba na Oravskej priehrade, Loď Slanica

Súčasťou plavby je aj návšteva Slanického ostrova umenia, kde sú inštalované stále expozície tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Plavby sa organizujú od mája do októbra, ak vás teda vietor zaveje na Oravu, nenechajte si tento zážitok ujsť.

Oravská priehrada - Slanický ostrov umenia

Samotná vodná nádrž ponúka nekonečné možnosti na letné aktivity. Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti, kde sa môžete okúpať, alebo si užiť jachting, jazdu na vodných bicykloch, člnkovanie, surfing a ďalšie vodné športy. Najvýznamnejšími rekreačnými strediskami sú kemp s plážou na Slanickej Osade, Prístav a pláže pri Námestove a Troch Studničkách.

Pozrite si ubytovania pri Oravskej priehrade >>

Zemplínska Šírava

Zemplínska Šírava - Hotel Eurobus

Aj priehrada Zemplínska Šírava má čo ponúknuť. Ak ju chcete spoznať bližšie, zarezervujte si jazdu motorovou jachtou s vlastným kapitánom. Na výber máte malú vyhliadkovú plavbu, ktorá trvá 60 minút alebo veľkú vyhliadkovú plavbu s trvaním 1 hodinu a 45 minút. Kapacita lode je 5 osôb. Radi by ste zažili niečo výnimočné? Nechajte sa ťahať za loďou v kolese.

 • Rodinný wellness pobyt v Thermalparku Šírava
  Rodinný wellness pobyt v Thermalparku Šírava
  min. 2 noci - 67.80 €/os/noc
  celoročne
  bazén
  neobmedzený wellness
  polpenzia
  sauna
  termálna voda
  vírivka
 • Wellness pobyt v Thermalparku Šírava
  Wellness pobyt v Thermalparku Šírava
  min. 2 noci - 72.25 €/os/noc
  celoročne
  bazén
  neobmedzený wellness
  polpenzia
  sauna
  termálna voda
  vírivka

Zemplínska Šírava je najväčšou vodnou nádržou Slovenska. Nepopierateľnou výhodou slovenského mora je teplota vody. V letnej sezóne stabilne okolo 25 °C. Je to vďaka malej hĺbke nádrže (v priemere len 3,5 metra), nízkej nadmorskej výške (116 m) a polohe v jednej z najteplejších oblastí Slovenska.

Pozrite si ubytovania na Zemplínskej Šírave >>

Najlepšie vybavené rekreačné priestory nájdete na severnom brehu, priamo na úpätí Vihorlatu, predovšetkým pri obci Kaluža. V mieste je aj camping a niekoľko slušných hotelov. Slovenské more okrem kúpania a relaxu ponúka aj krásne prírodné okolie. Obľúbeným cieľom je jazero Morské oko, ktoré vzniklo zosuvom pôdy priamo v lone nekonečných lesov. Od jazera to nie je ďaleko na vyhliadkový vrchol Sninský kameň s nadmorskou výškou 1 006 m.

Vyhliadková plavba loďou Ondava

Loď Ondava vás zoberie na hodinovú vyhliadkovú plavbu, počas ktorej môžete obdivovať Dunaj, Vodné dielo Čunovo, Vtáčí ostrov a iné zaujímavosti, ktorými sa rieka pýši. Loď štartuje z prístavu Kormorán, kde je k dispozícii aj hotel a botel Kormorán.

Hotel Kormorán navyše počas leta organizuje rôzne aktivity pre deti, ktoré sa konajú na zrekonštruovanej pláži Micri Amos. Vezmite si teda plavky a užite si počas horúcich letných dní relax, oddych aj zábavu na brehu rieky Dunaj. Keď vás omrzí len tak ležať, zahrajte si plážový volejbal, futbal alebo petang, alebo si požičajte bicykle alebo loďky.

Tipy na splavy na slovenských riekach

Splav na kajakoch

Obrázok od master1305 z Freepik

Rieka Morava

Ste prekvapení, že sme do výberu zaradili aj českú rieku? Ak sa rozhodnete pre splavovanie rieky Morava, síce začínate na Morave pod Králickým Snežníkom, no splavíte sa až k hradu Devín v Bratislave.

Splav Moravy je nenáročný a je možné ho absolvovať aj samostatne bez inštruktora. Vhodné aj pre rodiny s deťmi. Na tento splav si vyhraďte celý deň, nakoľko dĺžka toku je vyše 320 km. Pozrite si ďalšie tipy na rodinnú dovolenku v Čechách.

Orava splav

Aj keď sa rieka Orava javí ako pokojná, počas splavu zažijete pokojné časti aj trochu adrenalínu. Napriek tomu je tento splav vhodný aj pre rodiny s deťmi. Splav môžete absolvovať bez inštruktora, pre menej skúsených sú k dispozícii skúsení vodáci, ktorí vás budú sprevádzať celým splavom.

Na výber máte dve trasy. Trojhodinová začína v Dolnom Kubíne a splavíte sa až do Kraľovian. Alebo môžete začať v jednej z oravských obcí (Oravský Podzámok, Dolná Lehota, Horná Lehota, Sedliacka Dubová). Tu si na splav vyhraďe od 3 do 4 hodín podľa miesta, kde začnete.

Splavovanie rieky Váh

Ak hľadáte zážitok pre deti, práve splavovanie rieky Váh je pre vás najvhodnejšie. Rekreačné splavovanie Váhu sa realizuje na nafukovacích 2- alebo 6-miestnych raftových člnoch v doprovode inštruktora. Nakoľko je Váh naša najdlhšia rieka, je dostupných niekoľko trás na splavovanie.

Začať môžete v Červenom kúte a splavíte sa až po Uhorskú Ves. Ďalšia trasa vedie cez Malú Fatru, štartovacia stanica je v Lipovci a skončíte pod hradom Strečno. Ďalšie sú napríklad od vodnej nádrže Sĺňava po Sereď, alebo od vodnej nádrže Trenčín do Piešťan.

Tipy na adrenalínové vodné športy

Rafting

Posuňme sa o level vyššie. Pri splavovaní ešte ostaneme, no tentokrát pôjde o rafting, ktorý je vzrušujúci, nezabudnuteľný, aj trochu nebezpečný. Ponúka zážitok, ktorý vo vašej mysli aj srdci ostane navždy.

Pltníci v Pieninách. Splav rieky Dunajec plťami

Rafting odporúčame absolvovať s profesionálmi. Na Slovensku môžete splavovať rôzne umelé kanály aj prírodné vodné toky. Vyskúšajte si napríklad rafting Čunovo, ktorý ponúka 1,5-hodinovú zábavu na divokej vode. Nádhernú prírodnú scenériu si užijete na rieke Dunajec po trase Červený Kláštor – Lesnica. Spenené vody a pereje na vás čakajú aj v Liptovskom Mikuláši a na rieke Belá.

Potápanie

Poďme sa pozrieť pod morskú hladinu. Pre partnerov je vhodné rekreačné potápanie, známe aj ako športové potápanie či fundiving. Ide o potápanie na otvorenej vode do hĺbky 39 metrov. Partneri si spolu ponor naplánujú, spoločne zrealizujú a aj vyhodnotia.

Potápanie

Obrázok z Freepik

Ak s potápaním len začínate, odporúčame zúčastniť sa nejakého potápačského kurzu, ktorého súčasťou je inštruktáž o tom, čo je to potápanie, akú výstroj potrebujete a ako takáto výstroj funguje, vyskúšate si ponor v bazéne aj v otvorenej vode.

Tip: Chceli by ste vyskúšať kurz potápania?

Vodné lyže

Zábavu na vode ponúka aj wakeboarding, čo je moderný vodný šport. Jeho základom je aerodynamická doska, ktorá vznikla z pôvodného surfu. Doska je ťahaná za loďou. Človek stojaci na wakeboarde musí udržať rovnováhu pri rýchlosti asi 30-35 km. Skúsený jazdec môže tak na vlnách rôzne rotovať, robiť saltá a podobné zábavné kombinácie.

Jazdiť na wakeboarde môže každý nad 15 rokov. Do 18 rokov je však potrebný súhlas rodičov. Naučiť sa jazdiť môžete na kurzoch, ktoré organizuje mnoho športových organizácií.

Tip pre mužov - Carplandia

Pobyt pri vode, to nie je len kúpanie, plávanie či vodné športy. Voda sa spája aj s rybolovom. Preto sme do nášho výberu zaradili aj tip pre rybárov, a to areál Carplandia nachádzajúci sa v obci Čečínska Potôň.

Areál je otvorený denne od 7:00 do 19:00, ponúka aj nočný rybolov, ktorý má svoje vlastné čaro. V areáli nájdete 2 jazerá, rybársky obchod, bufet a chatky s možnosťou ubytovania. Počet lovných miest je približne 45. V jazerách sú prevažne kapre, amure, všetky druhy bielych rýb, šťuky a zubáče a tiež jesetery.

Areál je uzavretý, prístup majú len rybári, zákazníci obchodu a ubytovaní hostia. Vychutnajte si športový rybolov a oddýchnite si v pokojnom prostredí.

Tip pre ženy - joga na vode

Počuli ste už o SUP joge? SUP joga je čoraz populárnejšia u skúsených jogínov aj medzi úplnými jogovými začiatočníkmi. SUP – doslovne znamená „stand-up paddleboard“. SUP joga sa cvičí na paddleboarde priamo na hladine jazera alebo vodnej nádrži. Hlavnou pointou je precvičovanie sily, rovnováhy a koncentrácie.

Joga na vode

Obrázok z Freepik

SUP joga posilňuje svaly, zmierňuje stres a podporuje flexibilitu. S jogou na paddleboarde môžete začať samy. Ak ustojíte rôzne pozície na jednej nohe na pevnej podlahe, máte predpoklady na udržanie sa na doske. Pripravte sa na to, že z dosky môžete spadnúť. Nech vás to však od tohto športu neodradí.

Ak dávate prednosť skupinovému športu, prihláste sa do kurzu SUP jogy, alebo prehovorte na vodnú jogu svojich priateľov. SUP joga sa cvičí napríklad na Zlatých pieskoch, Draždiaku či na Kuchajde. Stačí, ak viete plávať a ovládate aspoň základné jogové pozície, všetko ostatné sa naučíte za pochodu. Poznáte výhody plávania?

Na záver

Spoločné zážitky s rodinou patria medzi tie najkrajšie v živote. Nemusíte chodiť ďaleko, aby ste si užili zábavu. Výnimočné chvíle zažijete aj pri slovenských vodných nádržiach, jazerách či rybníkoch. Vezmite svojich blízkych a poďte sa okúpať, rezervujete si vyhliadkovú plavbu alebo sa napumpujte adrenalínom počas splavu pokojných aj dravých riek.

Ak si výlet predĺžite na niekoľko dní, skombinujte kúpanie s cykloturistikou alebo túrou do hôr. Aj to je spôsob, ako naučiť deti láske k prírode. Zastavte sa na nejakom hrade alebo zámku a spoznávajte tak našu históriu. A nakoniec, pribaľte si dobrú náladu, ktorú potom bude cítiť aj z vašich fotografií.

Autor: Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Pozrite si všetky ubytovania vhodné na dovolenku pri vode na Slovensku