Žilinský samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj

Turistické organizácie v Žilinskom krajiŽilinský turistický kraj - LogoŽilinský kraj - Erb

Adresa
Úrad Žilinského samosprávneho kraja
Krajská organizáciu cestovného ruchu v Žiline
Komenského 48
011 09 Žilina
Tel: +421 41 503 23 56

Poloha a charakter

Výlety do prírodyŽilinský kraj s rozlohou 6 801 km štvorcových sa rozkladá na severozápadnom a severnom Slovensku, susedí s Českou republikou a Poľskom. Zahŕňa územie historických regiónov Horné Považie, Orava, Liptov, Kysuce a Turiec.

Charakter celého kraja výrazne ovplyvňuje rieka Váh so svojimi prítokmi Kysuca, Orava a Turiec. V hornatom území vymodelovali vodné toky široké doliny s úrodnou pôdou; napokon poľnohospodárstvo, lesníctvo a spracovanie dreva po stáročia patrilo k hlavným činnostiam obyvateľov týchto území. Dnešným návštevníkom ponúka Žilinský kraj okrem množstva tradičných cieľov predovšetkým nádhernú, panenskú prírodu a horské pásma s radom stredísk letnej i zimnej turistiky – sú to Javorníky, Beskydy, Strážovské vrchy, Malá Fatra, Veľká Fatra, Západné Tatry a Nízke Tatry.

Zaujímavé miesta

Žilina – krajské mesto s historickým jadrom, ktorého charakteristickým znakom je zachovaný pôvodný stredoveký pôdorys. Štvorcové Mariánske námestie so zachovanými podsieňami – miestne nazývanými laubňami, je jedinečný na celom Slovensku.

Bytča – mesto, ktoré zaznamenalo najväčší rozkvet v časoch, keď patrilo rodine uhorských palatínov Thurzovcov. Svadobný palác patrí medzi klenoty európskeho renesančného staviteľstva. V Bytči aj začala zbojnícka kariéra Juraja Jánošíka a konal sa tu súd nad grófkou Báthoryovou.

Kostol Najsvätejšej trojice - Žilina
Mariánske námestie v Žiline

Turistické atrakcie

Historické, kultúrne a sakrálne pamiatky

Budatínsky zámokBudatínsky zámok – niekdajší vodný hrad sa nachádza v Budatíne, mestskej časti Žiliny, na sútoku Váhu a Kysuce. Dnes pobočka Považského múzea a galérie s pozoruhodnou expozíciou, venovanou  drotárstvu. Príjemná prechádzka v hradnom areáli je ideálna na oddychovú aktivitu, spoločenské hry v tráve, príjemné rozjímanie, alebo popoludňajší relax. Hrad je pre rekonštrukciu uzavretý, ale park je Národnou kultúrnou pamiatkou, označovaný aj za najkrajší v Žiline.

Oravský hradOravský hrad – národná kultúrna pamiatka. Keď sa povie hrad, kdekto si predstaví práve ten Oravský – rozsiahly, zachovalý, stojaci na viac ako 100 m vysokej vápencovej skale, s množstvom vežičiek, terás, bášt, priechodov a schodísk.

Ročne ho navštívi takmer 200 000 turistov, ktorí si môžu pozrieť expozície rozdelené na historickú, etnografickú a prírodovednú časť. Hrad je vďačným objektom pre filmárov, natočených tu bolo niekoľko rozprávok, dobrodružný seriál, ba aj horor.

Dolný Kubín, Kaštieľ Mokraď - mestská časť Mokraď - pôvodne renesančný kaštieľ s charakteristickou manzardovou strechou postavili na sklonku 16. Storočia. Dvojpodlažný objekt má na južnej strane dve nárožné valcovité veže s cibuľovými strechami a s lucernami. Kaštieľ slúži pre potreby skautov.

Horná Lehota, renesančný kaštieľ - kaštieľ postavili pravdepodobne v prvej polovici 17. Storočia v renesančnom slohu. Obdĺžníkovú stavbu skrášľuje štvorica nárožných arkierov s kužeľovými strieškami.

Vyšný Kubín, renesančný kaštieľ - kaštieľ postavili v polovici 17. Storočia. Rezidencia pozostáva  z jednopodlažnej kúrie s nárožnými vežami zakončenými  cibuľovitou strechou, jednopodlažného domu správcu a dvojpodlažnej veže,  ktorá spája obe stavby. Kaštieľ bol neskôr klasicisticky upravený, o čom svedčí výrazný tympanón s erbovým znakom na východnej strane.

Vyšný Kubín, barokový kaštieľ - kaštieľ pochádza z polovice 18. Storočia, neskôr ho stavebne upravovali. Poschodová budova má na vstupnej časti vystupujúci rizalit s otvorenými arkádami, ktorý je zakončený zdobeným štítom. Objekt je charakteristický výrazným členením fasád (bosáž).

Hrad Strečno - pohľad z hraduHrad Strečno – vypína sa na ľavom brehu rieky Váh. Je sprístupnený z obce Strečno buď po strmších schodoch, alebo jednoduchšou obchádzkou. Novinkou je stredoveká dedina Paseka, oddychová zóna, postavená podľa pôvodných stredovekých stavieb - nachádza sa tu 5 domčekov so slamenými strechami, detské ihrisko i malý amfiteáter na kultúrne podujatia, či ukážku remesiel.

Sobášny palác v Bytči je súčasťou zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe.

Hrad Likava – najvyšší hradný komplex na Slovensku. Pod hradom sa konajú Likavské hradné slávnosti a v Huňadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu.

Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej – unikátny drevený betlehem – najväčšia drevorezba na svete

Hrad Strečno
Hrad Strečno - panoráma z hradu
Hrad Strečno - stredoveká dedina Paseka
Oravský hrad
Sobášny palác - Bytča
Zámok Budatín
Hrad Likava

Pamiatky UNESCO

Súčasťou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva sú od r. 2008 drevené kostoly nachádzajúce sa v TvrdošíneLeštinách.

Tvrdošín - Rímsko-katolícky neskorogotický Kostol Všetkých svätých pochádza z druhej polovice 15. Storočia, v 17. storočí ho prestavali v renesančnom duchu. Zvonku je obohnaný múrom s barokovou bránkou a dvoma kruhovými kostnicami. V interiéri sa nachádza barokový oltár z konca 17. storočia, neskororenesančná kazateľnica s postavami evanjelistov, maľby apoštolov a ďalšie cenné obrazy.

Leštiny - Artikulárny evanjelický kostol bol postavený v rokoch 1688 -1689, do dnešných dní sa zachoval v neporušenom stave, v autentickom prírodnom prostredí; stále sa tu konajú bohoslužby. Interiér kostola je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov; nachádza sa v ňom barokový oltár s drevorezbou a nástenné kvetinové maľby zo 17. storočia a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia.

Vlkolínec – unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb leží na úpätí Veľkej Fatry a je časťou mesta Ružomberok. Od roku 1993 zaradený medzi pamiatky UNESCO.

Artikulárny evanjelický kostol - Leštiny
Kostol Všetkých svätých - Tvrdošín
Vlkolínec - ľudové stavby
Vlkolínec - rad stavieb (v pozadí pohorie Veľká Fatra)

Technické pamiatky

Lesná železnica na KysuciachKysucko-oravská lesná železnica – kuriozitou, na ktorú sa chodia pozerať milovníci železníc z celého sveta. Technická zaujímavosť aj národná kultúrna pamiatka – to všetko platí pre 5 km dlhý úsek starej lesnej úzkokoľajničky, ktorá na vzdialenosti približne 1 500 m vzdušnou čiarou prekonáva pomocou piatich úvratí výškový rozdiel 217,69 m. Stará lesná trať sa prepletá Kysuckým skanzenom a šplhá až na sedlo Beskyd.

Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej – lesná úzkokoľajnička, postavená počas prvej svetovej vojny a neskôr prepojená s Kysuckou lesnou železnicou, dnes obnovený úsek z Tanečníka na sedlo Beskyd.

Slovenský orloj Stará Bystrica

Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysucko - Oravská lesná železnica
Kysucko - Oravská lesná železnica (lokomotíva)
Kysucko - Oravská lesná železnica (jazda)
Kysucko - Oravská lesná železnica (lokomotíva v stanici)
Rušeň lesnej železnice

Ľudová architektúra

Múzeum slovenskej dediny v Martine – najväčšie slovenské múzeum ľudovej architektúry v prírode je umiestnené v lesnom prostredí Jahodníckych hájov. Na ploche 28 ha sa nachádza viac ako sto objektov.

Múzeum Liptovskej dedinyMúzeum liptovskej dediny v Pribyline – skanzen, pripomínajúci malé stredoveké mesto s expozíciou bývalej Považskej lesnej železničky, ktorá od začiatku 20. storočia spájala Liptovský Hrádok s dolinami Čierneho Váhu.

Keltská dedinka na Havránku – archeoskanzen na severnom brehu Liptovskej Mary, rekonštruovaná časť starobylej usadlosti s hospodárskymi budovami z roku 300 až 100 pred naším letopočtom.

Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici (Skanzen Vychylovka) - Skanzen v zalesnenej doline Chmúra, väčšina objektov pochádza z dedín Riečnica a Harvelka, vysídlených kvôli stavbe priehrady Nová Bystrica.

Skanzen v ZuberciMúzeum oravskej dediny, Zuberec-Brestová - Skanzen sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí na úpätí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré dokumentujú život oravského ľudu – poľnohospodárov, remeselníkov a pastierov. V areáli nechýbajú technické a sakrálne pamiatky, konajú sa tu pravidelné tematické podujatia, jarmoky a folklórne vystúpenia.

Objekty ľudovej architektúry Čičmany

Expozícia Jánošík a Terchová

Múzeum oravskej dediny v Zuberci
Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum oravskej dediny Zuberec
Skanzen Zuberec
Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline
Múzeum Slovenskej dediny, Martin - Jahodné
Múzeum Kysuckej dediny - lesná železnica
Múzeum Kysuckej dediny (Nová Bystrica)
Múzeum Kysuckej dediny - chalupy
Kysucká lesná železnica odchádza zo skanzenu
Kysucká lesná železnica v Skanzene Vychylovka
Kysucká lesná železnica - stanica Vychylovka
Kysucká lesná železnica
Kysucká lesná železnica - jazda lesom
Kysucká lesná železnica - lokomotíva
Folklórne vystúpenie v Skanzene Vychylovka

Prírodné atrakcie

Horská Turistika Malá Fatra – s 230 turistickými značkovaným chodníkmi a významným strediskom zimnej i letnej turistiky vo Vrátnej doline patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie pohoria Slovenska.

Súľovské skaly – jedna z najstarších prírodných rezervácií na Slovensku sa nachádza medzi Považskou Bystricou a Žilinou. Rozprávkovým krajom skalných masívov, veží, ihiel, homolí, bradiel a brán sa prepletajú úzke, dobre značené cesty, väčšinou schodné aj pre menej zdatných návštevníkov.

Oravská priehrada a Slanický ostrov – priehradná nádrž s rozlohou 35 km štvorcových zasahuje značnú časť Oravskej kotliny. Jednou zo zaplavených obcí bola osada Slanica, kde sa narodil prvý kodifikátor slovenčiny A. Bernolák. Návršie s bývalým kostolom dnes vystupuje z hladiny priehrady pod názvom Slanický ostrov umenia.

Liptovská Mara – vodná nádrž, postavená na rieke Váh na ochranu pred povodňami v rokoch 1970 až 1975.Má rozlohu 21,6 km štvorcových a je najväčšiou vodnou nádržou na Slovensku.

Demänovská ľadová jaskyňa – bola jednou z prvých známych jaskýň na svete, avšak napriek prvej správe z roku 1299 bola otvorená až v osemdesiatych rokoch 19. storočia. Prvá časť prehliadky prechádza jaskynnými priestormi s klasickou sintrovou výzdobou, druhá časť Vás zavedie do chladného kráľovstva s ľadovými kvapľami a vodopádmi.

Demänovská jaskyňa slobody – leží v rovnakej doline ako Demänovská ľadová jaskyňa; tunajší jaskynný systém s viac ako 35 km chodieb je z doteraz objavených podzemných priestorov vôbec najdlhšia na Slovensku. Pozornosť si zaslúži aj 65 m vysoký a 112 m dlhý Veľký dóm, najväčší sprístupnený podzemný priestor na Slovensku.

Važecká jaskyňa – podzemné priestory vymodelovali ponorné vody Bieleho Váhu. V naplaveninách chodby nazývanej Kostnica sa našli kosti jaskynných medveďov, jednej z najväčších vyhynutých šeliem. Pri prehliadke si môžete prezrieť kostru a sochu tohto živočícha, aj stálu expozíciu so zbierkou medvedích kostí, zubov, pazúrov a lebiek.

Rekreačná, liečebná a športová turistika

Termálne kúpaliská a aquaparky

Aquapark TatralandiaAquapark Tatralandia -  najväčší slovenský raj vodných radovánok, leží pod Vysokými Tatrami na severnom brehu priehrady Liptovská Mara, jeho súčasťou je aj lanový park Tarzania a Westernové mestečko Šiklov mlyn.

Aquapark Aqua Relax v Dolnom Kubíne - napája ho čistá  oravská voda. Návštevníkom je k dispozícii plavecký a relaxačný bazén, tobogány, divoká rieka, hojdací záliv, vodné sprchy a vírivky, výhrevné lavice, bublinkovače, kĺzačky, detský bazén a sauna. Ponuku služieb dopĺňajú fitnescentrum, bufety, reštaurácia a masážno-rehabilitačné centrum. Vonkajší „FunPark“ disponuje bazénom, ihriskami, šliapacími autami pre deti, lanovou dráhou a lezeckou stenou. Ústretovým prístupom ku všetkým vekovým kategóriám si aquapark vyslúžil prívlastok „blízky rodine“.

Gino Paradise BešeňováGino Paradise Bešeňová - počas jarnej sezóny môžete na dokonalú regeneráciu využiť 8 celoročných vonkajších bazénov s termálnou vodou 27°C – 39°C, 3 vnútorné bazény, ktoré sú z antikoru a je v nich ohrievaná číra voda. Je vybudovaný na báze horúcich prameňov termálnych vôd s teplotou 60,5°C. Pôsobí blahodarne na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy a má priaznivé kozmetické účinky.

Meander Park Oravice - ponúka unikátnu kombináciu lyžovania a relaxu v bazénoch s geotermálnou vodou. V prekrásnom prostredí Západných Tatier si môžu návštevníci do sýtosti vychutnať jazdu na dokonale pripravených lyžiarskych tratiach, a po skončení lyžovania obliecť plavky a relaxovať v bazénoch naplnených horúcou termálnou vodou.

Spa & Aquapark Turčianske Teplice - leží na okraji krásneho kúpeľného parku, v centre mesta Turčianske Teplice. Prevádzka je celoročná vďaka jedinečnej minerálnej vode, ktorá je nielen termálna, ale svojim zložením aj liečivá. Má výrazné liečivé účinky predovšetkým na pohybové a močové ústrojenstvo.

Aquapark Tatralandia - tobogán
Aquapark Tatralandia - veža
Aquapark Tatralandia - areál z tobogánu
Aquapark Tatralandia - tobogány
Aquapark Tatralandia vnútorný svet
Gino Paradise Bešeňová - vonkajší bazén
Gino Paradise Bešeňová - šmýkačka
Gino Paradise Bešeňová - vnútorný bazén
Meander Thermal Park Oravice - vonkajší areál
Meander Thermal Park Oravice - bazén s vlnami
Meander Thermal Park Oravice - vnútorný bazén
Spa Aquapark Turčianske Teplice - bazén a tobogán
Spa Aquapark Turčianske Teplice - bazén večer
Spa Aquapark Turčianske Teplice - bazén
Aquarelax Dolný Kubín - relaxačný bazén
Aquarelax Dolný Kubín - plavecký bazén

Liečebné kúpele

Kúpele Aphrodite Rajecké TepliceAphrodite Kúpele Rajecké Teplice - sú ideálnym miestom pre liečebné pobyty a rovnako aj relaxačné wellness pobyty. Termálne pramene v Rajeckých Tepliciach sa využívajú na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, nervových chorôb i chorôb z povolania.

Kúpele Turčianske Teplice - sú jedinými kúpeľmi Slovenska zameranými na liečbu ochorenia obličiek a močových ciest. Medzi ostatné indikácie liečby v kúpeľoch patria choroby pohybového ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva, choroby z povolania, nervové, gynekologické a onkologické choroby.

Liptovské liečebné kúpele LúčkyKúpele LÚČKYležia v krásnej doline medzi lesmi Chočských vrchov. Horské prostredie ocenia všetci, ktorí si chcú oddýchnuť a nerušene relaxovať. Liečivá voda sa v kúpeľoch využíva na liečbu ženských a nervových ochorení, chorôb z povolania a chorôb pohybového ústrojenstva, vrátane prevencie a liečby osteoporózy. Minerálna voda je vhodná aj na pitie a je prístupná pre širokú verejnosť. Nájdete ju vo všetkých bazénoch.

 

Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice - vonkajší bazén
Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice - vnútorný bazén
Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice - procedúry
Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice - vonkajší areál v noci
Kúpele Turčianske Teplice - parná sauna
Kúpele Turčianske Teplice - masáž
Kúpele Turčianske Teplice - procedúry
Kúpele Lúčky - Aqua-Vital 1
Kúpele Lúčky - Aqua-Vital 2
Kúpele Lúčky - Aqua-Vital 3
Kúpele Lúčky - Aqua-Vital 4
Kúpele Lúčky - parná sauna

Cykloturistika, cyklotrasy

Rodinná cykloturistika v Malej FatrePäť regiónov Žilinského samosprávneho kraja ponúka bohaté možnosti rekreačnej a horskej cykloturistiky. Je tu až 2 280 km cyklotrás, najviac zo všetkých krajov Slovenska. Na dvoch kolesách môžete spoznávať rôznorodosť a krásu slovenských hôr, mnohé historické pamiatky, kultúru a rázovitý folklór.

Lyžiarske strediská

Horstvá Žilinského kraja ponúkajú dostatok lyžiarskych stredísk, ktoré umožňujú rozvoj zimnej rekreácie. Medzi najväčšie lyžiarske areály patria strediská: JASNÁ Nízke Tatry, Vrátna Free Time Zone, Snowland Valčianska dolina, Winter Park Martinky, Jasenská dolina, SKI PARK Ružomberok-Malinô Brdo, Ski Park Kubínska hoľa, Roháče Spálená, Ski Zábava Hruštín – Vasiľovská hoľa, Snowparadise Veľká Rača, ŠPORTCENTRUM v Oščadnici a SKI MAKOV.

Ski Jasná Chopok Nízke Tatry - kabínková lanovka
Ski Jasná Chopok Nízke Tatry - sedačková lanovka
Vrátna Free Time Zone - stredisko Chleb
Vrátna Free Time Zone - stredisko Paseky
Winter Park Martinky
Snowland Valčianska dolina
Skipark Ružomberok - Malino Brdo
Skipark  Kubínska Hoľa 1
Skipark  Kubínska Hoľa 2
Ski Roháče Spálená
Ski Roháče Spálená, Zuberec
Ski Zábava Hruštín
Ski Makov
Snow Paradise Veľká Rača (Oščadnica) - sedačková lanovka
Snow Paradise Veľká Rača (Oščadnica) - zjazdovka
Športcentrum Oščadnica

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím