Thermal Nesvady - termálne kúpalisko
Bratislavský samosprávny kraj

Bratislavský samosprávny kraj

Bratislavský kraj

 

Cyklisti v Bratislave

 

Adresa

Turizmus regiónu Bratislava
Sabinovská ul. 16, Bratislava 25
Slovensko
tel.: +421 2 431 91 692
www.tourismbratislava.com
info@tourismbratislava.com
www.facebook.com/BratislavaRegionTourism

 

Stiahnite si mapu tu:

Mapa BA

Obsah

Bratislava Card

Všeobecné informácie o kraji

Poloha

Bratislavský samosprávny kraj svojou rozlohou 2053 km² je najmenším krajom Slovenska. Nachádza sa na  západnej časti juhozápadného Slovenska pri rieke Dunaj na rozhraní veľkých prírodných celkov (Karpaty, Alpy, Viedenská a Dunajská kotlina). Z hospodárskeho hľadiska táto oblasť leží v tzv. „zlatom trojuholníku“ – na križovatke hraníc Slovenska, Rakúska a Maďarska, v blízkosti českých hraníc a veľkomiest ako Viedeň, Győr, Budapešť, Brno. Patrí k ekonomicky najvýznamnejším oblastiam Slovenska, tvorí viac ako štvrtinu celkového HDP Slovenska.

História

Bratislavský HradStrategický význam polohy územia potvrdzuje aj založenie viacerých vojenských táborov na ochranu obchodných ciest a hraníc Rímskej ríše popri strednému toku Dunaju začiatkom nášho letopočtu – Limes Romanus (Rusovce, Bratislava, Devín). Ekonomický vývoj však najviac ovplyvnila poloha na križovatke historických obchodných ciest – podunajskej (prepájala západnú a východnú Európu) a jantárovej cesty (staroveká obchodná trasa drahého jantáru a iných cenných komodít spájajúca severnú a južnú Európu – od Baltického k Jadranskému moru).

Ďalšou významnou etapou z hľadiska rozvoja územia bolo založenie prvého historického štátneho útvaru na tomto území – Veľkomoravskej ríše (833–907 n.l.) s pomerne hustým osídlením najmä v Záhorskej a Podunajskej nížine. Z týchto čias sa zachovali aj cenné sakrálne pamiatky (bazilika na Bratislavskom hrade, kostoly na Devíne). Príchod starých Maďarov (od roku 896) postupne zapríčinil definitívny pád Veľkomoravskej ríše a územie sa stalo súčasťou Uhorska na nasledujúce milénium (1001–1918). Z Bratislavy sa stalo významné pohraničné obchodné a administratívne centrum, v roku 1291 získala štatút slobodného kráľovského mesta. Po katastrofálnej porážke uhorských vojsk a následnom obsadení Budína Turkami sa Bratislava dočasne stala hlavným mestom Uhorska (1536–1848), v období 1563–1830 bola aj korunovačným mestom.

Súčasnosť

Dnes je územie Bratislavského samosprávneho kraja dynamicky sa rozvíjajúcou oblasťou s viacerými funkciami. Jej absolútnym centrom je mesto Bratislava – hlavné mesto Slovenskej republiky, sídlo najvýznamnejších politických, kultúrnych, hospodárskych a spoločenských inštitúcií. Je jediným hlavným mestom, ktoré hraničí s dvoma štátmi (na juhu s Maďarskom, na západe s Rakúskom).

Turistické atrakcie mesta Bratislava

Bratislava - breh Dunaja (panoráma)

Bratislavský hrad – dominanta mesta týčiaca sa nad riekou Dunaj, dnes slúži potrebám štátnej reprezentácie, jeho areál poskytuje priestory pre expozície Slovenského národného múzea.

Bratislavský hrad v roku 1945
Bratislavský hrad pred rekonštrukciou (foto Juraj Hlatký)
Bratislavský hrad dnes
Socha Svätopluka
Žigmundova brána
Súčasný Bratislavský hrad

Historické, kultúrne a sakrálne pamiatky

Primaciálny palác (1778–1781) s fasádou v klasicistickom štýle bol postavený namiesto pôvodného paláca patriaceho ostrihomskému arcibiskupovi. Je zdobený kardinálskym erbom Jozefa Batthyányiho, (prvého obyvateľa paláca) a železným modelom jeho klobúka. Na vnútornom nádvorí paláca sa nachádza najstaršia verejná studňa mesta – fontána sv. Juraja – legendárneho rytiera, ktorý ochránil pannu Dúbravku pred drakom (je symbolom boja katolíckej cirkvi proti reformácii).

Stará Radnica BratislavaStará radnica – pôvodne richtársky dom z 13. storočia s neskoršími prístavbami, gotickou kaplnkou sv. Ladislava s maľbami z 15. storočia, funkciu radnice zabezpečil už v 15. storočí. Dnes sa tu nachádza Múzeum mesta Bratislavy (založené v roku 1868), jeho renesančné nádvorie sa využíva na kultúrne podujatia. Pýchou námestia pred Starou radnicou je Rolandova fontána postavená v roku 1572, ktorá ukrýva príbeh tajomného hrdinu rytiera Rolanda – ochrancu mesta, ktorý podľa legendy raz do roka – presne na silvestrovskú noc ožije, avšak uvidieť ho môže len rodený Bratislavčan s čistým srdcom bez hriechu.

Michalská bránaMichalská brána – pôvodne gotická veža s cibuľovitou strechou pochádza z 14. storočia, v rokoch 1753–1758 prešla barokovou úpravou. Z hornej terasy veže ponúka neopakovateľný výhľad na historické centrum mesta. Vrchol veže zdobí medená socha archanjela Michala zápasiaceho s drakom, pod vežou sa nachádza tzv. nultý kilometer uvádzajúci vzdialenosti 29 metropol od Bratislavy. Vedľa Michalskej brány sa nachádza aj najužší dom mesta, v priečelí meria len 130 cm.

Grasalkovičov palácGrasalkovičov palác – budova v štýle rokoko bola postavená pre poradcu cisárovnej Márie Terézie Antona Grassalkoviča (Grassalkovicha) v roku 1760, stala sa dejiskom spoločenského života miestnej šľachty. Dnes slúži ako sídlo prezidenta (verejnosti neprístupné). K budove patrí aj príjemný – verejnosti sprístupnený park so sochou Márie Terézie, fontánou Mladosť a sochami od súčasných umelcov a Alejou prezidentov (hlavy štátov počas ich návštev tu tradične zasadia malý dubový strom).

Universitatis Istropolitana (Academia Istropolitana) – prvá univerzita na území dnešného Slovenska, založená počas uhorskej renesancie kráľom Majetom Korvínom v roku 1467. Poskytovala humanistické, teologické a prírodopisné vzdelanie na štyroch fakultách. Krásna budova dnes slúži študentom Vysokej školy múzických umení.

Slovenské národné divadlo – historická budova v eklektickom štýle bola otvorená v roku 1887. Je dielom architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera – úspešnej dvojice, ktorí projektovali aj ďalšie divadlá napr. v Sofii, Budapešti, Brne, Karlových Varoch, Zürichu, Berlíne a v mnohých ďalších európskych mestách.

Katedrála svätého MartinaKatedrála sv. Martina – gotický kostol (postavený na mieste pôvodného románskeho kostola) – začali ho stavať v 13. storočí, dnešnú podobu získal v roku 1849, disponuje 4 kaplnkami, miesto korunovania Márie Terézie.

„Modrý kostolík“ – Kostol sv. Alžbety – rozprávkovo krásna secesná budova Bratislavy s valcovitou vežou a netradičnou svetlomodrou farbou – Kostol sv. Alžbety, dcéry uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov, patrónky chudobných a chorých.

Primaciálny Palác
Stará radnica
Michalská brána
Grasalkovičov palác (Prezidentský Palác)
Dóm sv. Martina
Modrý kostolík
Modrý kostolík
Františkánsky kostol - interiér
Historická budova SND
Rolandova fontána
Dóm Sv. Martina - interiér

Dominanty modernej doby z éry socialistického realizmu

Budova Slovenského rozhlasu, ktorá zaujme tvarom obrátenej pyramídy. Most SNP s vyhliadkovou Reštauráciou tvaru UFO na pilieri vo výške 85 m (jeden z desiatich najväčších visutých mostov sveta). Slavín – národná  kultúrna pamiatka, monumentálny pamätník a jediný funkčný vojenský cintorín vojakov Sovietskej armády v Bratislave s krásnym výhľadom na okolie.

Postmoderná urbanistika – nové výzvy a trendy mestskej architektúry 21. storočia

Eurovea v Bratislave na brehu DunajaKomplex Eurovea – nová mestská štvrť, polyfunkčné stredisko zahŕňajúce nákupné a zábavné centrum, bytový komplex, administratívne centrum, luxusný hotel pod jednou strechou s prislúchajúcou pobrežnou promenádou pri Dunaji.

River park – ďalší multifunkčný komplex na nábreží, zahŕňa rezidenčné byty, luxusný hotel s wellnessom, kancelárske priestory, obchodné a finančné služby, aktivity na voľný čas.

Múzeum moderného umenia Danubiana postavené v atraktívnej lokalite pri Dunaji v Čunove. 

Komplex Eurovea
Most Apollo
Pamätník Slavín
Parlament
Panoráma Bratislavy
Most SNP a pohľad na Petržalku
Most SNP s vyhliadkovou reštauráciou UFO
Danubiana - Múzeum moderného umenia v Čunove

Zaujímavosti

Prehliadku historického centra mesta Vám spríjemní netradičná spoločnosť – kuriózne sochy rôznych charakterov – p. Čumil – veselo usmievajúci sa z kanála, Schöne Náci – večný gentleman so zlomeným srdcom, obdivovateľ nežného pohlavia (spomienka na láskou sklamaného miestneho nešťastníka), Napoleónec opierajúci sa o lavičku na Hlavnom námestí, Paparazzi číhajúci na miestne celebrity pred rovnomennou reštauráciou. Mesto ponúka pre návštevníkov nespočetné množstvo príležitostí pre trávenie voľného času, kultúrne a športové podujatia, gastronomické pôžitky a širokú paletu ubytovacích zariadení od lacných hostelov po najluxusnejšie hotely, zároveň disponuje dobrými podmienkami aj pre kongresovú či incentívnu turistiku.

Čumil 1
Čumil 2
Napóleonec
Schöne Náci 1
Schöne Náci 2
Večerná Bratislava

Turistické atrakcie Bratislavského kraja

Historické, kultúrne a sakrálne pamiatky

Hrad DevínHrad Devín -  stojí na mohutnom skalnom brale nad sútokom riek Dunaja a Moravy, podľa zachovalých dokumentov je najstarším hradom Slovenska (prvá písomná zmienka z roku 864). V súčasnosti je horná časť uzavretá, ostatné časti sú sprístupnené, realizujú sa tu rôzne expozície.

 

 

Hrad Červený KameňHrad Červený Kameň (Častá) – renesančná pevnosť, pôvodne kráľovský hrad s históriou siahajúcou až do 13. storočia s najväčšími podzemnými priestormi, najstaršou lekárňou a s najväčšou zbierkou historického nábytku. Dnes funguje ako múzeum, vďaka zachovalým interiérom a úchvatným exteriérom sa tu konajú rôzne spoločenské akcie, natáčali sa tu filmy a rozprávky.
Gerulata – pozostatky rímskeho vojenského tábora v Bratislave-Rusovciach z obdobia 1.– 4. storočia n. l. – expozícia zvyškov kamenných stavieb, náhrobných kameňov a predmetov osobnej potreby z každodenného života rímskych vojakov.

Zrúcanina Plaveckého hraduZrúcanina Plaveckého hradu (Plavecké Podhradie) – zvyšky kráľovského hradu pochádzajú z 13. storočia a zrúcanina Pajštún – (pri obci Borinka) – pochádza tiež z 13. storočia, zničená počas napoleonských vojen Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Boldog), pôvodne postavený v 13. stor. v románskom slohu, neskôr upravený do barokovej podoby uchovávajú najstaršiu
písomnú pamiatku Slovenska – vápencovú dosku s latinským nápisom z náhrobku rímskeho vojaka – obchodníka (rok 70.–138 n.l.)
Unikátne stavby Habánov (Veľké Leváre) – pamiatky ľudovej architektúry prisťahovalcov zo Švajčiarska z obdobia 17.–19. storočia, dnes tu funguje múzeum s krásnou zbierkou habánskej keramiky (tzv. fajansy).

Hrad Devín
Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň pri obci Častá
Plavecký hrad (autor Juraj Hlatký)
Hrad Pajštún
Hrad Devín
Hrad Devín - letecký pohľad

Vidiecka turistika – gastronomické pôžitky a miestny folklór

Ochutnávka vínMalokarpatská vínna cesta – patrí sem Bratislava, Svätý Jur, Pezinok, Modra a ďalšie rázovité malokarpatské obce zachovávajúce tradíciu miestneho vinárstva, gastronomických špecialít a folklóru. V Pezinku sa nachádza Malokarpatské múzeum s históriou miestneho vinárstva a vinohradníctva, obec Slovenský Grob ponúka tradičné husacie špeciality, známa je aj modranská majolika. Každoročne sa organizujú rôzne programy a festivaly (Dni otvorených pivníc, Vinobranie, Vínne trhy, Deň vo vinohradoch).

Včelárske múzeum (Kráľová pri Senci) – najväčší včelársky skanzen v strednej Európe.

Ochutnávka vín
Slovenské vína
Vínna pivnica v Pezinku
Husacie hody 1
Husacie hody 2
Ochutnávka vína (Modra)
Národný salón Vín

Prírodné atrakcie

parkNárodná prírodná rezervácia – náučný chodník Devínska Kobyla- Sandberg (výbežok Malých Karpát nad riekou Moravou pred jej ústím do Dunaja. Nachádzajú sa tu vzácne a ohrozené druhy rastlín, je tu aj paleontologicky významné nálezisko treťohorných skamenelín) Náučný chodník nivou rieky Moravy – najdlhší náučný chodník Slovenska s dĺžkou 79 km.
CHKO Dunajské luhy – územie so sústavou riečnych ramien a mokradí Dunaja, nachádzajú sa tu vzácne druhy flóry a fauny typické pre túto oblasť, útočisko chráneného vodného vtáctva. Národná prírodná rezervácia Šúr (Svätý Jur, Chorvátsky Grob) – lokalita patrí do zoznamu mokradí s medzinárodným významom s chránenými druhmi rastlinstva a živočíšstva, čiastočne sprístupnená náučným chodníkom.

Rekreačná a športová turistika

Slnečné jazerá SenecSlnečné jazerá (pri Senci) – najobľúbenejšie stredisko letnej turistiky, stredisko s doplnkovým vybavením, nachádzajú sa tu hotely, krytý aquapark, konajú sa tu rôzne podujatia a festivaly.

Areál vodných športov v Čunove – rafting na vodnej nádrži Hrušov, areál vodných športov spĺňajúci požiadavky štadiónov svetovej úrovne.

Medzinárodná dunajská cyklotrasa – jej úsek na Slovensku začína v Petržalke, smeruje na Čunovo a na prístavný most, po ľavej strane Dunaja cez Šamorín – Gabčíkovo až do Štúrova.

Golfové kluby a ihriská – v Bratislave (viaceré), Lozorne, Záhorskej Bystrici, Bernolákove, Malackách.

Aquapark Senec
Slnečné jazerá Senec 1
Slnečné jazerá Senec 2
Slnečné jazerá Senec 3
Slnečné jazerá Senec 4
Slnečné jazerá Senec 5
Šport na hrádzi v Bratislave

Bratislava Card

Bratislava Card poskytuje všetkým domácim a zahraničným návštevníkom hlavného mesta zaujímavé a výhodné zľavy a dáva im tak možnosť spoznať a zažiť to najlepšie, čo v súčasnosti Bratislava ponúka.

Bratislava Card

NAJVÄČŠIE VÝHODY KARTY

  • najlepší spôsob ako objavovať mesto a región
  • neobmedzené cestovanie verejnou dopravou v Bratislave a regióne
  • bezplatný vstup do vybraných múzeí a galérií
  • bezplatná prehliadka mesta
  • ďalšie atraktívne zľavy do výšky 50%

Špeciálna ponuka pre rodiny s deťmi
Deti do 15 rokov majú nárok na bezplatnú pešiu prehliadku historického centra mesta v sprievode rodiča – držiteľa Bratislava City Card.

Ostatné benefity pre detského návštevníka mesta
Deti do 6 rokov cestujú verejnou dopravou bezplatne a využívajú bezplatný alebo zľavnený vstup do všetkých múzeí, galérií a atrakcií.
Deti nad 6 rokov majú nárok na zľavu pri cestovaní verejnou dopravou a tiež vo všetkých múzeách a galériách a vo väčšine atrakcií.

Zoznam zliav pre držiteľov BRATISLAVA CARD