Trnavský samosprávny kraj

Trnavský samosprávny kraj

Trnavský samosprávny kraj

Adresa

Úrad Trnavského samosprávneho kraja
Odbor cestovného ruchu a propagácie
Starohájska 10
917 01 Trnava
Tel.: +421 33 555 96 45

Poloha

Trnavský kraj s rozlohou 4 148 km štvorcových leží v západnej časti Slovenska a hraničí s Rakúskom, Českou republikou a Maďarskom. Počtom obyvateľov je síce najmenší zo všetkých krajov Slovenska, ale patrí medzi najproduktívnejšie regióny v oblastiach priemyslu a poľnohospodárstva. Najväčšiu nížinu v Podunajskej oblasti striedajú Malé Karpaty, ktoré na severe ustupujú Záhorskej nížine. Na území kraja sa nachádzajú úrodné polia, ale aj pôvodné lužné lesy s bohatou faunou a flórou a borovicové porasty s pieskovými presypmi. Mimoriadny význam majú geotermálne a liečivé pramene, využívané v prírodných liečebných kúpeľoch a na rekreáciu. Významné sú najmä kúpeľné mestá Piešťany a Smrdáky.

Zaujímavosti

Trnava – krajské mesto, označované vďaka architektonickým skvostom a  predovšetkým cirkevným pamiatkam ako "slovenský Rím". Jedným z jedenástich trnavských kostolov je katedrálny Chrám sv. Jána Krstiteľa, kedysi vôbec prvá ranobaroková stavba na Slovensku.
Kostol sv. Markéty Antiochijskej v Kopčanoch – kostolík stojí severne od obce Kopčany. Strohá románska stavba nie je podľa archeológov a historikov len najstaršou zachovanou pamiatkou regiónu Záhorie, ale zároveň najstaršiou stojacou stavbou v strednej Európe.
Zámok Smolenice – bol postavený v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov v priesmykoch Malých Karpát, avšak dnešný zámok je historizujúca novostavba prevažne z prvej polovice 20. storočia. Sídlo obklopené rozsiahlym parkom slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, v lete je otvorené aj pre verejnosť.
Zámok Holíč – niekdajšie reprezentačné letné sídlo cisárovnej Márie Terézie. Je prístupný vrátane tajuplných podzemných chodieb a konajú sa tu rôzne kultúrne podujatia.
Veterný mlyn v Holíči – raritou mesta Holíč je jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Trojposchodová murovaná budova vyrástla niekedy v osemdesiatych rokoch 19. storočia. Pôvodne išlo o mlyn holandského typu, ktorého strecha bola pohyblivá a spolu s veterným kolesom sa otáčala podľa smeru vetra. Pracovalo sa tu až do roku 1926, dnes sa využíva ako poľovnícka chata.
Skalické trdelníky – gastronomická špecialita, ktorá v októbri 2007 získala ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie. Múčnik sa  vyrába namotáváním vykysnutého cesta na "trdlo", teda drevený valec. Recept býva spájaný s kuchárom pochádzajúcim zo Sedmohradska, ktorý koncom 18. storočia slúžil u grófa Jozefa Gvadányiho.
Mlyn bratov Pilárikových v Skalici – mesto Skalica oplývalo množstvom veterných a vodných mlynov. Jeden z nich kúpili v dvadsiatych rokoch 20. storočia bratia Pilárikoví a nechali ho prebudovať na moderné zariadenie s elektrickým pohonom. Dnes tu môžete vidieť nielen unikátnu zbierku strojov, zachovaných v pôvodnom stave, ale aj bohaté zbierky poľnohospodárskeho náradia a opravený systém náhonov.
Šaštín-Strážepútnickým miestom rímskokatolíckych veriacich je Bazilika sv. Panny Márie Sedembolestnej, vysvätenej v roku 1764 za prítomnosti cisárovnej Márie Terézie.
Jaskyňa Driny – pre jaskyňu sú typické sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním, pripomínajúcim slonie uši, sintrové vodopády a snehobiele podzemné jazierka, v ktorých ležia sintrové guľôčky, tzv jaskynné perly.
Baťov kanál a prístavisko Skalica – technická a prírodná pamiatka bola vybudovaná na rieke Morave v rokoch 1934 až 1938 z iniciatívy Jana Antonína Baťu pre nákladnú lodnú dopravu a na zavlažovanie polí a lúk. Od roku 1995 sa Baťov kanál využíva k turistickým plavbám a dnes je putovanie po vodnej ceste a objavovanie  zaujímavých miest v jej okolí jednou z najobľúbenejších letných aktivít na Slovensku. Kanál je splavný v dĺžke 65 km z Kroměříža až do Hodonína. Jediný prístav na území Slovenska leží 2,5 km od mesta Skalica.
Malý Dunaj a vodné mlyny – pokojná a pre vodákov nenáročná rieka spolu s hlavným korytom Dunaja vytvára Žitný ostrov. Je splavná od Bratislavy po Kolárovo, kde sa Malý Dunaj vlieva do rieky Váh. Obdiv si zaslúžia najmä zvyšky luž ných lesov a historické vodné mlyny, napr.kolesový mlyn na sútoku Malého Dunaja a Suchého potoka v Tomášikove alebo Németov mlyn v obci Jelka. Oba mlyny sú pobočkami Vlastivedného múzea Galanta. Prístupný je aj pobrežný mlyn v Dunajskom Klátove na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Tamojšia expozícia mlynárstva je prístupná ako pobočka Žitnoostrovného múzea v Dunajskej Strede.
Termálne kúpaliská – letné kúpalisko Vincov les v meste Sládkovičovo, Thermalpark Dunajská Streda, Termalpark Veľký Meder, Termál Centrum Galandia, Termálne kúpalisko Horné Saliby.

VYCHUTNAJTE SI AUGUST V REGIÓNE TRNAVA PLNÝ ZÁBAVY A ZÁŽITKOV

Využite slnečné augustové dni a naplánujete si dovolenku v Trnave. Stráviť časť letných prázdnin vo vinárskom regióne, kde to žije podujatiami a históriou, je tou správnou voľbou pre jedinečné zážitky. Či už chcete tráviť letné večery pri hudbe, spoznávať minulosť, čaro folklóru alebo aktívne tráviť čas na bicykli, TT so svojím regiónom vás očarí. 

Prehliadky mesta so sprievodcom   Nenechajte si ujsť jedinečný projekt Spoznajte Trnavu tak, ako ju zažili králi. Vďaka bezplatným prehliadkam objavíte poklady Malého Ríma v časoch stredoveku a vy-chutnáte si jedinečnú atmosféru. Termín: Po-Pia počas celého augusta, vždy o 10:00 h. pred  Turiscticko -info centrom. Na prehliadky sa nemusí prihlasovať, stačí len prísť. http://bit.ly/FreeToursTrnava

Leto na Korze   Na Hlavnej ul. TT to počas celého leta žije. Letným korzom nadviazali na bohatú históriu a vy si tak môžete užiť teplé podvečery na korze, v rámci ktorých sa vám predstavia hud.kapely, sólisti, tanečníci, malé divad.formy, folklór, tradície a ľudová hudba. Kult.zážitky pre všetkých si môžete užiť do konca augusta. Pre deti sú pripravené viaceré predstavenia vždy v stredu, piatok a ned. o 18:00 h. 

Trnavské organové dni  Do Trnavy aj tento rok zavíta hud.špička v hre na organe. V rámci festivalu Trnavské organové dni sa predstavia umelci z PR, Ruska, Talianska, Franc., Kazachstanu a SR. Otvárací koncert - 26.7. o 20:00 h v Bazilike sv.Mikuláša a séria koncertov pokračuje až do 30. 8. vždy o 20:00 h.

Trnava očami architekta Doprajte si netradičný zážitok, zoberte si bicykel a vydajte sa spolu s architek-tom naprieč TT. Unikátne cykloprehliadky priblížia novodobú architektúru, často zatracované indust-riálne pamiatky a ďalšie architekt.pamiatky. Projekt Trnava očami architekta sa začne 3.8. prehliadkou „Mesto na prahu moderny“, 17.8. pôjdete „Proti prúdu trnavských vôd“, 31.8. spoznáte „Ako melie moderna“ a 14.9. sa vydáte „Po cestách trnavsk.industriálu“. Počet miest je obmedzený, a preto je potrebné si lístok vopred rezervovať. Novinkou tohto ročníka je, že cykloprehliadok sa môžu zúčastniť aj anglicky hovoriaci návštevníci. Stačí si len pri rezervácii lístka zakliknúť túto možnosť.

Night Run Apimed  Zažite unikátne preteky Night Run Apimed – 1. ročník nočného behu v histor. parku Dolnej Krupej sa bude konať 3.8. Vytýčený okruh má dĺžku 5 km a bude viesť cez najkrajšie dominanty. Trasa sa bude končiť na ihrisku. Prihláste sa ešte dnes, pretože účastnícky limit je 300 pretekárov.

Kino pod hviezdami  Vezmite priateľov a strávte pohodový večer na jednom z najkrajších miest TT – v Parčíku Bela IV. V Ne 4. 8. o 21:00 h tu budú pre vás premietať film od P.Barabáša Tieň Jaguára, po ktorom bude nasledovať diskusia. V So 10. 8. zase nahliadnete do kresťanstva vďaka dokumentu Psi Pána alebo zjedz ten film, ktorý vám priblíži život v ráde dominikánov. 

Dračie dni  Čarovný Smolenický zámok sa 10. a 11.8. opäť ocitne pod nadvládou draka a jeho dvoch dračích kamarátov! Pomôžte kráľovi Markovi oslobodiť zámok a príďte na Dračie dni. Čakať bude na vás dračie divadielko, rozprávky, streľba z luku a prácu lokálnych remeselníkov si môžete pozrieť na Zámockom jarmoku.

Tradičný smolenický jarmok  Milovníci tradícií a trhov si prídu na svoje. V So 10.8. bude Tradičný smol. jarmok. Obdivovať môžete krásu ľudových remesiel, tešiť sa môžete na cimbalovú hudbu, ukážky ľud. tancov alebo na súťaže pre zručných jarmočníkov. Presvedčíte sa, či jarmoku prinavrátili jeho pravú tvár.

Trnavská brána  Folklór je in! O tom, že je to tak, vás presvedčí nevšedný medzin. festival Trnavská brána, ktorý sa uskutoční 16. – 18.8. v Mestskom amfiteátri a v centre mesta. Tešiť sa môžete na pestrú ponuku hudby, tanca a tradičných krojov. Súčasťou bude aj trh ľudových remesiel, škola tanca, detské dvory a príjemnú atmosféru slávností dotvorí krojovaný sprievod, ktorý vás rozospieva a roztancuje. 

Letný Medokvas  Sobota 24. 8. bude patriť v Smoleniciach Letnému Medokvasu. Ochutnať môžete  viac druhov vychladenej medoviny, medové pivo či ovocné limonády. O zábavu sa po celý čas postará hudobná kapela Funny Fellows, ktorá rozprúdi svojimi swingovými skladbami náladu a vy si tak užijete pohodový deň v areáli VČELOVINA Smolenice.

Hodové slávnosti  Predposledný augustový víkend sa v Ružindole ponesie v duchu hodových slávností. Pochutíte si nielen na ich tradičných špecialitách, ale pripravené budú aj rôzne akcie či sprievodný program. Zároveň môžete spoznať bohatú a tajuplnú históriu tejto dediny. Určite navštívte kostol a ochutnajte ich „rošindolské“ víno.

Stredoveká prešovačka  Niet krajšieho ukončenia leta, ako na Stredovekej prešovačke. Neveríte? Príďte sa presvedčiť 30.8. do Trnavy a otvorte vinársku a medovinársku sezónu. Jedinečná akcia svojho druhu vám priblíži dávnu, ale slávnu históriu vinárstva a vinohradníctva v regióne Trnava. Na podujatí je každoročne pripravený program a súťaže aj pre najmenších. Podujatie je zdarma. 

Trnava a jej región ponúka množstvo histor. pamiatok, atrakcií, zábavy a kultúrneho programu. Za 1 deň však Trnavu a jej okolie spolu s deťmi neprebádate. Preto by ste nemali premeškať šancu a rezervovať si ubytovanie čo najskôr. Vybrať si môžete z týchto ubytov.zariadení: Holiday Inn****, Hotel Impiq****, Penzión Patriot*** či Hotel Spectrum***. Priblížia vám atmosféru domova vo svojich komfortných izbách, ponúknu chutnú kuchyňu a poslúžia aj ako ideálne miesto na odpočinok a rodinné stretnutia.  

Podujatia Trnavské organové dni, Stredoveká prešovačka a bezplatné prehliadky mesta sú spolufinancované Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 

Trnava   24. ročník Trnavských organových dní Koncerty sa konajú vždy o 20:00 h v Bazilike sv. Mikuláša a potrvajú do Pia 30.8. Trnavské organové dni sú spolufinancované MDV SR. 

Program Trnavských organových dní:

  • Pia 26.7., 20.00 h ROMAN GRYŃ (trúbka) / PL BOGDAN NARLOCH (organ) / PL J. Clarke, F. G. Goldbrg, M. E. Bossi, V. Vavilov, F. Chopin, K. Kurpiński
  • Ne, 28.7., 20.00 h TOMMASO MAZZOLETTI / IT VOX AURUMQUE, Hana von Schlosser / dirigentka G. Frescobaldi, D. Zipoli, J. S. Bach, M. E. Bossi
  • Ne, 4.8., 20.00 h GIULIA BIAGETTI / IT P. Tomeoni, F. Gambogi, R. L. Becker, D. Bedars, H.-A. Stamm
  • Ne 11.8., 20.00 h SALTANAT ABILKHANOVA / KZCH TIRNAVIA, Michal Stahl / dirigent J.-F. Dandrieu, G. Bohm, J. S. Bach, D. Buxtehude, S. Karg-Elert. L. Vierne
  • Ne, 18.8., 20.00 h CHRISTIAN BACHELEY, organ F.VOCI ALLEGRE, A.Rapant/ dirigent W.Byrd, L.Couperin, W. A. Mozart, T.Tallis, A.Lotti, M. Schneider-Trnavský, N. de Grigny, D. Bedard
  • Ne, 25.8., 20.00 h MARTIN BAKO, organ STANISLAV ŠURIN, organ CUORE BAROCCO, orchester dobových nástrojov TOMÁŠ KARDOŠ, umelecký vedúci G. F. Händel
  • Pia, 30.8., 20.00 h DINA IKHINA & DENIS MAKHANKOV, organové duo / RUS J. S. Bach, J. Demessieux, Kh. Kuschnare
AUGUST V REGIÓNE TRNAVA 1
AUGUST V REGIÓNE TRNAVA 2
AUGUST V REGIÓNE TRNAVA 3
AUGUST V REGIÓNE TRNAVA 4
AUGUST V REGIÓNE TRNAVA 5
AUGUST V REGIÓNE TRNAVA 6

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím