Kúpele Vyšné Ružbachy
Slovensko - krajina cestovného ruchu

Slovensko - krajina cestovného ruchu

Bojnický zámok

Územie Slovenska - hoci rozlohou neveľké, je bohato obdarené turistickými atraktivitami.

Z hľadiska kontinentálnej polohy a rozmanitosti turistických atraktivít je Slovensko podobné Švajčiarsku a Rakúsku. Pre turistických návštevníkov ponúka Slovensko širokú paletu rôznych atraktivít.

Krasové oblasti a jaskyne

Unikátny celok tvoria rozsiahle krasové oblasti. Celková rozloha krasového územia je asi 3000 km2. Verejnosti je prístupných 12 jaskýň. Slovensko je osobité tým, že na jeho území sa nachádzajú všetky tri druhy jaskýň, kvapľová, ľadová a aragonitová. Osobitosťou je aragonitová jaskyňa, ktorá je jednou z troch na svete.

Tak isto množstvo vodných plôch vhodných pre jachting, surfing a iné vodné športy. Celkom je na Slovensku vyše 200 stredísk cestovného ruchu s väčšími vodnými plochami.

Liečivé minerálne pramene a liečebné kúpele

Bardejovské kúpele

Na báze liečivých minerálnych vôd je na Slovensku rad liečebných kúpeľov medzinárodného významu, v ktorých sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, zažívacieho traktu a pooperačné stavy. Najznámejšie sú Piešťany, Trenčianske Teplice, Dudince a Bardejov. Ďalej sú to klimatické kúpele na liečenie dýchacích ciest vo Vysokých Tatrách - Štrbské Pleso, a Kúpele Nový Smokovec, ako i liečenie alergických chorôb dýchacích ciest v priestoroch jaskýň, vhodné najmä pre deti (jaskyňa Bystrá).

Vzhľadom na výskyt veľkého počtu prameňov termálnej vody, vznikajú na južnom Slovensku rekreačné komplexy s možnosťou trávenia dovolenky.

Keď je reč o vode, je potrebné spomenúť, že na Slovensku sa nachádza vyše 1300 prameňov minerálnej vody, vhodných na pitie a využívaných aj na liečebné účely.

Ľudová architektúra a folklór

Skanzem ZuberecSkanzen Jahodníky Martin

V oblasti ľudovej architektúry sa nachádza v jednotlivých regiónoch rad múzeí (skanzeny), kde je možné vidieť históriu Slovenska v architektúre a folklóre. Veľmi zachovalé sú celoslovenské skanzemy v Jahodníkoch pri Martine, v Zverovke na Orave, v Pribyline na Liptove.

Hrady a zámky

Hrad Slovenská ĽupčaHrad Červený kameň

Svedkami dávneho osídlenia nášho územia, ako i jeho významu z hľadiska polohy je množstvo hradov a zámkov, z ktorých najzaujímavejšie sú hrad Devín, Bratislavský hrad, Trenčiansky hrad, Spišský hrad, Oravský hrad, Bojnický zámok a Zvolenský hrad.

Sakrálne pamiatky

K perlám kultúry patria sakrálne pamiatky po celom Slovensku, ktorých je množstvo hodnotovo nevyčísliteľných exponátov, ako napr. oltár Majstra Pavla v Levoči, ktorý bol exponátom na EXPE v Montreale. Ďalej sú to katedrálne komplexy v Trnave a Nitre, ako i množstvo zachovaných a reštaurovaných synagóg.

K unikátom patria veľmi svojské a cenné drevené kostoly a kostolíky, pravoslávnej, katolíckej a evanjelickej cirkvi na Slovensku, ktoré svojou architektúrou prirodzene ladia s celým reliéfom krajiny. Niektoré z nich sú postavené bez použitia kovových spojovacích materiálov.

Drevený artikulárny kostol Svätý KrížDrevený artikulárny kostol v Hronseku

Výhodná poloha Slovenska

Keď sa človek pozrie na mapu Európy, výhodnosť polohy Slovenska je jasná na prvý pohľad. Je prirodzenou križovatkou sieť Západ-Východ a Sever-Juh. Slovensko je dobre komunikačne dostupné, sieť západoeurópskych diaľníc siaha cez Rakúsko až k Bratislave. Takisto je veľmi výhodné diaľničné spojenie Bratislava - Praha. Letecky je výhodná možnosť príchodu cez letisko v Bratislave, vo Viedni a v Budapešti.

Z hľadiska polohy ponúka Slovensko ideálne možnosti kombinácie návštev Slovenska s návštevou susediacich štátov, a tým umožňuje spoznať celý stredoeurópsky región.