Dopravné predpisy, diaľničné známky

Dopravné predpisy, diaľničné známky

Značenie ciest zodpovedá európskym normám. 

Používanie bezpečnostných pásov je povinné aj v mestách. Vodiči na slovenských cestách musia jazdiť od 01. februára 2009, celý rok so zapnutými svetlami. Pred jazdou je zakázané piť alkohol (povolených 0 promile alkoholu v krvi)!

Od 01. februára 2009 v obci je povolená rýchlosť 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici a cestách diaľničného typu 130 km/h.

K predpísanej výbave vozidla patrí lekárnička, vlečné lano, výstražný trojuholník a funkčné rezervné koleso. Je zakázané na predných sedadlách dopravovať deti do 12 rokov a zvieratá. Povinnosťou je použitie detskej sedačky, prípadne tzv. detského vankúša, pre všetky deti pod 1,5 m a do váhy 36 kg.

Diaľničné nálepky na rok 2013 v SR

Platnosť diaľničných nálepiek na rok 2013 pre motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t vrátane prípojného vozidla
10-dňová nálepka je platná 10 dní vrátane vyznačeného dňa
Mesačná nálepka je platná 30 dní vrátane vyznačeného dňa.
Ročná nálepka je platná od 01.01.2013 do 31.01.2013.

Diaľničné nálepky na rok 2013

Typ diaľničnej známky Motorové vozidlá do 3,5 t
10-dňová 10,00 €  (301,26 Sk)
Mesačná 14,00 €  (421,76 Sk)
Ročná 50,00 €  (1 506,30 Sk)

Diaľničné nálepky si môžete v SR zakúpiť na hraničných priechodoch, vybraných čerpacích staniciach, vybraných prevádzkach pošty a iných predajných miestach. Všetky predajné miesta sú riadne označené!

Informácia pre podnikateľov

Ako fakturačný doklad sa podľa Zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov § 71 ods. 4 písm. b s účinnosťou od 1.1.2006 považuje: "podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady zaužívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane."

Sankcie

Ak vodič použije spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bez označenia motorového vozidla platnou diaľničnou nálepkou, vystavuje sa riziku uloženia pokuty vo výške 10 násobku ceny ročnej diaľničnej nálepky.
Tip: Diaľničnú nálepku nalepte zvnútra na pravú stranu čelného skla mimo zatemňovacieho pásu najneskôr v prvý deň jej platnosti ešte pred použitím spoplatneného úseku diaľnic a rýchlostných ciest!

Mýto
Slovensko zásadne zmení od roku 2010 systém spoplatnenia cestnej infraštruktúry. Spoplatnenie formou diaľničných nálepiek vystrieda systém elektronického výberu mýta pre automobily nad 3,5 tony. Nový spôsob úhrady prinesie so sebou zmenu filozofie platieb, keď sa súčasný časový model zmení na model platieb za reálne odjazdené kilometre.
Stanovila sa povinnosť platenia mýta pre vozidlá nad 3,5 t celkovej hmotnosti na diaľniciach, cestách pre motorové vozidlá a vybraných úsekoch ciest I. triedy. Úseky ciest, na ktorých sa bude vyberať mýto sú uvedené vo vyhláške. Celková dĺžka spoplatnených úsekov predstavuje cca 1900 km. V tejto dĺžke nie sú zahrnuté cesty prechádzajúce cez obce (intravilány) - za ktoré sa mýto platiť nebude. Sadzba mýta za 1 km sa pohybuje v rozsahu 1,90 až 6,30 Sk a je diferencovaná podľa celkovej hmotnosti (do 12 t a nad 12 t), emisnej kategórie, počtu náprav a podľa toho, či ide o autobus alebo nákladné vozidlo.
Harmonogram príprav je naplánovaný tak, aby sa s výberom mýta elektronickou formou mohlo začať od 1. januára 2010. Správcom výberu mýta bude Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Aktuálne dopravné predpisy a cenník diaľničných známok zo štátov EU volajte nonstop 12111

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím