Coffee Factory
Mesto Trnava

Mesto Trnava

Mesto TrnavaTrnava (po maďarsky Nagyszombat, nemecky Tyrnau, po latinsky Tyrnavia) je piate najväčšie mesto na Slovensku a zároveň jedným z krajských miest. Vďaka jeho mnohým kostolom ju volajú aj Malým Rímom.

Pomenovanie: v listinách je prvýkrát spomenuté v arcidiecéze Esztergom v roku 1211. V roku 1238 sa objavuje ako Zumbotel. Maďarské pomenovanie dostalo mesto podľa trhov, ktoré sa konali v sobotu. Slovenský názov je odvodený od slovanského TRN = tŕň.

Poloha: Mesto Trnava sa nachádza 45 km severovýchodne od Bratislavy, v Trnavskej kotline medzi Malými Karpatami a údolím rieky Váh.

História

Už aj pred Keltmi a Rimanmi bola Trnava významným centrom a križovatkou obchodných ciest. Bola prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré dostalo výsady slobodného kráľovského mesta, ktoré mestu udelil uhorský kráľ Belo IV v roku 1238. Privilégiom bolo mesto podriadené priamo korune a malo práva, umožňujúce jeho rýchly rozvoj. Pôvodne poľnohospodárske centrum sa týmto postupne menilo na stredisko výroby, obchodu a remesiel.

V 13. storočí si mesto vybudovalo rozsiahle opevnenie na ploche takmer 60 hektárov. Bolo tvorené tehlovými vežami pospájanými drevozemnými valmi, neskôr nahradenými murovanými hradbami. Postavenie mesta bolo naďalej upevňované ďalšími uhorskými kráľmi. O významnom postavení Trnavy svedčí aj skutočnosť, že mesto bolo miestom stretnutí kráľov. V meste sa veľmi rád zdržiaval aj kráľ Ľudovít Veľký. Tu aj zomrel v roku 1382 ako 56-ročný. V roku 1432 bol krátko obsadený husitami, ale oni boli vyhnaní.

Význam Trnavy vzrástol najmä v 16. storočí, keď sa sem pred Turkmi, presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo s kapitulou. Trnava sa stala kultúrnym a náboženským centrom krajiny. V roku 1561 sa začala výstavba jezuitského kolégia v Trnave na mieste dnešnej Trnavskej univerzity

Sedemnáste storočie – storočie požiarov a vojen a jedno z najhorších období slovenských dejín, je charakterizované stavovskými povstaniami uhorskej šľachty proti viedenskému dvoru, čo sa dotýkalo aj mesta Trnava. Práve v tomto storočí sa ale paradoxne Trnava stáva univerzitným sídlom. V roku 1635 založil Peter Pázmaň Trnavskú univerzitu. V 17. storočí boli postavené stavby, ktoré sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Staré budovy dominikánskeho kláštora boli prestavané pre potreby univerzity.

V roku 1777 bola na pokyn Márie Terézie presťahovaná univerzita do Budína, čo pocítila nielen Trnava, ale celá krajina. V auguste a septembri roku 1831 mesto zažilo ničivú epidémiu cholery, ktorá si vyžiadala za dva mesiace viac ako 800 obetí. Budova divadla bola postavená v roku 1831. Prvý úsek konskej železnice v Uhorsku, čo bola trať z Bratislavy do Trnavy bola uvedená do prevádzky 1. júna 1846. Veľký rozvoj v 20. storočí zažívalo mesto v medzivojnovom období. Trnava bola vtedy tretie najväčšie mesto na Slovensku. Krajským mestom je Trnava od 25. augusta 1996.