Turistické zaujímavosti na Slovensku
Vyhľadávanie
arrow
Typy zaujímavostí Turistické regióny Rekreačné oblasti

Vodný mlyn KOLÁROVO

naspäť na Atrakcie a zaujímavosti Kolárovo

Kolárovo - oblasť: Podunajská nížina, Žitný ostrov - región: Podunajsko

Typ zaujímavosti: Múzeá a technické pamiatky, Výlety do prírody

Areál je už svojou polohou predurčený pre najrozmanitejšie činnosti. Nachádza sa v blízkosti centra (cca 500m) mestečka Kolárovo, na východnej hranici žitného ostrova. Areál leží na poloostrove, ktorého hranice tvoria toky Malého Dunaja a Váhu z jednej strany a mŕtveho ramena Malého Dunaja zo strany druhej. K neodmysliteľnej súčasti územia patrí už od od polovice 15.storočia Hrad mieru, ktorého zvyšky (zemný val) sú zachované dodnes. Jeho história je stručne zhrnutá na troch informačných tabuliach.

Zloženie flóry a fauny je typické pre ekosystém lužného lesa, čo je dobrým východiskovým bodom pri realizácii projektu "Ekologickej výuky detí a mládeže". Tento projekt sa realizuje formou jednodňových, ale aj viacdňových náučno-vzdelávacích pobytov, ktoré sa organizujú pre všetky školské kategórie. Účastníci sú oboznámení s ekosystémom lužného lesa priamo v teréne, spoznávajú terminológiu i praktickú využiteľnosť obnoviteľných zdrojov energie. Jednou z obnoviteľných sekcií je aj ľudová architektúra (vrátane technológie vodného mlyna), kde sa kladie dôraz najmä na vysokú symbiózu našich predkov s prírodou.

Spestrením pobytu sú hlavne pre menšie vekové kategórie "ekohry". Neodmysliteľnou súčasťou programu je aj člnkovanie. Projekt sa realizuje od r. 1991 a zúčastnilo sa ho už niekoľko desiatok škôl zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Prihlášky škôl registrujeme v priebehu celého školského roka (zvlášť jesenné a jarné termíny).

Tábory sa organizujú so zameraním na ekológiu, ľudové remeslá, meditačné alebo vodácke, ale aj tábory pre deti zo sociálne slabších rodín.

Letná turistická sezóna začína 1.mája celodenným kultúrnym programom, ktorý pokračuje v priebehu celého leta. Priestor si tu nachádzajú rôzne hudobné a umelecké žánre, ale najväčší dôraz sa kladie na ľudový folklór a ľudové tradície. Rozľahlé priestory s dvomi detskými ihriskami, plážovým volejbalom, priľahlými vodnými plochami, s možnosťou rybolovu a člnkovania, vytvárajú ideálne podmienky pre rodinné pikniky, ktoré si navštevníci môžu spríjemniť prípravou vlastných pokrmov na ohnisku, alebo na grilovacích zariadeniach, ktoré sú k dispozícii.

Dobrú náladu dotvára aj ponuka tradičnej "Krčmy u Mlyna" s výbornou ponukou výčapného a flaškového piva, širokým sortimentom vinotéky a ojedinelou ponukou Darov prírody - obrovským výberom bylinkových likérov.

Ponuku dotrvárajú darčekové predmety, pohľadnice a detský tovar.

Vnútorný interiér objektu s galériou s vyše sto miestami na sedenie je ideálnym miestom pre rôzne rodinné oslavy, školské stretávky, podnikové posedenia a iné po celý rok.

Vonkajšie priestory areálu s kapacitou vyše 400 miest na sedenie (s možnostou rozšírenia) a s javiskom sú obľúbeným miestom na organizovanie športovo-kultúrnych dní aj pre väčšie firmy a organizácie.

Romantické dušičky zasiahnuté Amorovým šípom tu nájdu tiež priestor pre svoje "ÁNO". Krásu mladomanželského páru určite dokreslí nadherná scnenéria vodného mlyna spestrená koňským povozom a prevozom mladomanželov na člne.

Nielen pre začiatočníkov zabezpečíme vodácky tábor s finálnym splavom Malého Dunaja.

Pre milovníkov zimných športov sú pri ideálnom zimnom počasí k dispozícii obrovske prírodné ľadové plochy (mŕtve rameno Malého Dunaja a priľahlé jazerá) a pre lyžiarov bežecké trasy.

Areál je pre návštevníkov k dispozícii celoročne. Celý areál je zabezpečený novovybudovaným informačným systémom - veľkoplošnými, štorjazyčnými informačnými tabuľami. Pre vopred nahlásné návštevy je zabezpečený odborný výklad.

Otváracia doba múzea je:

  • letná turistická sezóna (1.5.-15.10.) : 9:00-22:00 hod.
  • zimná sezóna (16.10.-do 30.4.) : 12:00-22:00

Pre vopred nahlásené skupiny je múzeum k dispozícii aj mimo otváracej doby.

História

S pestovaním obilia prichádza ľudstvo s novými pracovnými úkonmi, vrátane drvenia a mletia. Najstaršie ručné drviče obilia pochádzajú z 13. storočia pred n. l. Postupne sa drvenie mení na mletie rotačným pohybom. V stredoveku sa ručné mlynčeky rozšírili po celej Európe a boli súčasťou takmer každej domácnosti.

Pôvodne malé mlynské kamene na ručný pohon sa v antike roztáčali silou zvierat, neskôr pomocou prírodnej energie – vody (už v 2. storočí p.n.l.) a vzduchu (v Číne už v 7. storočí p.n.l.). Prvé vodné mlyny boli veľmi jednoduché mechanizmy, pozostávajúce zo zberača vodnej energie (štvorlopatový systém mlynského kolesa), ukončeného tzv. lubom (sudovité zariadenie z dreva), kde boli umiestnené dva mlynské kamene.

Historický a civilizačný vývoj však prinášal so sebou neustále zdokonaľovanie vodných mlynov, vypracovaním tých najdokonalejších – plávajúcich. Za svoju dokonalosť vďačia tieto mechanizmy voľnému pohybu (plávaním) na hladine riek a možnosti vyhľadávania riečnych bodov s najsilnejším prúdením, s možnosťou využitia najúčinnejšej energie rieky. Plávajúce mlyny preto neboli na rozdiel od ostatných vodných mlynov závislé od hladiny riek a vodnatosti tokov. Tieto mlyny majú Byzantský pôvod s využitím najmä na Balkáne. V 15. – 16. storočí začali prenikať na územie strednej Európy, kde dosiahli najväčší rozmach v 18. – 19. storočí, no hojne pracovali aj v prvej polovici 20. storočia. Ostatný svet túto technológiu nevyužíval, ak aj, tak len v ojedinelých prípadoch. Táto skutočnosť tiež prispela k rýchlemu zániku týchto výnimočných technických skvostov v priebehu 20. storočia. Najviac však k zániku prispel opäť sám človek, so svojim neobmedzeným cynizmom, likvidačnými zákonmi (Energetický zákon v Československu z roku 1938), politické a spoločenské zmeny v niektorých krajinách (pre komunistické režimy boli takéto zariadenia feudálnymi a buržoáznymi prežitkami) a tiež nezmyselná občianska vojna v bývalej Juhoslávii, kde sa obeťami vojny stali aj posledné plávajúce mlyny.

Naštastie um a šikovnosť našich predkov môže obdivovať, vďaka niekoľkým nadšencom, aj súčastná generácia v podobe replík. Jednou z najnavštevovanejších a najznámejších je Plávajúci mlyn v Kolárove (okrem neho existujú ešte dve novšie repliky na území Rakúska).

Plávajúci mlyn v Kolárove

Tento mlyn je rekonštrukciou pôvodného Radvaňského vodného mlyna, ktorý pracoval na rieke Dunaj pri obci Radvaň nad Dunajom, neďaleko Komárna.

Pôvodný mlyn bol postavený okolo roku 1920 a majiteľom bol pán Szivanyó Béla. Mlyn existoval do roku 1945, kedy za záhadných okolností vyhorel. Jeho zánik bol zánikom aj vôbec posledného plávajúceho mlyna na celom toku Dunaja. Aj z tohto dôvodu vznikla v 70.-tych rokoch 20. storočia myšlienka rekonštrukcie radvaňského mlyna. Podkladom k vypracovaniu projektovej dokumentácie sa stali dobové fotografie zachytávajúce tento mlyn, ale najmä verný model, ktorý si vo dvore postavil bývalý zamestnanec mlyna Suhaji Lajos. Táto myšlienka bola realizovaná na prelome 70. a 80.-tych rokov 20. storočia Lodenicami v Komárne. Stavba mlyna bola dokončená v roku 1982. Technická dokonalosť tejto stavby bola zatienená nedotiahnutím myšlienok jeho využitia do konca. Čiastočné pokusy o jeho využitie (napr. ako reštauračné zariadenie) zlyhávali hneď v začiatkoch, takže najčastejším domovom už chátrajúceho mlyna sa stali prístavné vody komárňanských lodeníc. Iniciatívy na jeho záchranu sa chopili kolárovskí ochranári a tak bol mlyn v septembri roku 1990 premiestnený na rameno Malého Dunaja do Kolárova. 25. mája 1995 sa stal majetkom ochranárov a v súčasnosti, už ako Národná kultúrna pamiatka, je sprístupnený pre širokú verejnosť. Je súčasťou prírodného areálu, ktorí kolárovskí ochranári budujú od roku 1995.


Ďalšie ubytovania v okolí zariadenia Vodný mlyn KOLÁROVO
Penzión CARETTA
Penzión CARETTA Kolárovo
Penzión Caretta je umiestnený v blízkosti centra Kolárova, mesta v Podunajskej nížine na Žitnom...
0.94 km

od 19.50 €
(osoba / noc)
Vinársky dom Nesvady
Vinársky dom Nesvady Nesvady
Vinársky dom Nesvady Vám ponúka nové pohodlné ubytovanie v dvoch štúdiách a jednom apartmáne....
11.41 km

od 22.50 €
(osoba / noc)
Penzión NESVADY
Penzión NESVADY Nesvady
Novootvorený ubytovací komplex sa nachádza v Nesvadoch, 350 metrov od termálneho kúpaliska Thermal...
11.50 km

od 22.50 €
(osoba / noc)
Apartmány BETICA
Apartmány BETICA Nesvady
Novopostavené Apartmány BETICA sa nachádzajú sa v juhozápadnej časti Slovenska v meste Nesvady...
11.63 km

od 37.50 €
(osoba / noc)
Villa Filia
Villa Filia Okoč
Rodinný penzión Villa Filia nájdete 13 km od mestečka Veľký Meder s obľúbeným termálnym kúpaliskom,...
12.67 km

od 13.00 €
(osoba / noc)
ŠPORTHOTEL - športová hala Nesvady
ŠPORTHOTEL - športová hala Nesvady Nesvady
Športhotel sa nachádza v centre obce Nesvady, ponúka pre verejnosť ubytovanie v 2, 3 a 4-lôžkových...
13.15 km

od 14.00 €
(osoba / noc)
ÉDER Penzión
ÉDER Penzión Nesvady
Penzión Éder leží v meste Nesvady patriacej do okresu Komárno, 8 km od Nových Zámkov. Pre hostí...
13.41 km

od 18.00 €
(osoba / noc)
Hotel GRAND
Hotel GRAND Nové Zámky
Trojhviezdičkový luxusný hotel Grand v Nových Zámkoch napriek tomu, že je v blízkosti centra...
19.30 km

od 36.50 €
(osoba / noc)
Penzión Wellness a Relax centrum
Penzión Wellness a Relax centrum Palárikovo
Novozariadený penzión je súčasťou areálu Wellness a Relax centra v Palárikove, ktorý Vám ponúka...
19.34 km

od 22.00 €
(osoba / noc)
Hotel STARDUST
Hotel STARDUST Nové Zámky
Hotel Stardust je situovaný centre Nových Zámkov, a sídli v zrenovovanej historickej budove. Pre...
19.44 km

od 23.50 €
(osoba / noc)
Hotel KORZO
Hotel KORZO Nové Zámky
Hotel Korzo je umiestnený priamo centre mesta Nové Zámky na juhozápadnom Slovensku. Ponúka Vám...
19.47 km

od 19.50 €
(osoba / noc)
Penzión & Bar ARCADIA
Penzión & Bar ARCADIA Nové Zámky
Penzión Arcadia v tichej lokalite pri centre Nových Zámkov má pre hostí k dispozícii dvojlôžkové...
19.66 km

od 17.50 €
(osoba / noc)
Penzión SALUR
Penzión SALUR Nové Zámky
Novootvorené ubytovacie zariadenie SALUR je situované v meste Nové Zámky na hlavnom ťahu Nové Zámky...
20.21 km

od 12.00 €
(osoba / noc)
Hotel HUBERT
Hotel HUBERT Nové Zámky
Hotel Hubert nachádzajúci sa v meste Nové Zámky Vás prekvapí svojou vľúdnou a pohodovou atmosférou,...
20.30 km

od 24.00 €
(osoba / noc)
ŠPORTHOTEL Nové Zámky
ŠPORTHOTEL Nové Zámky Nové Zámky
V tichom prostredí v meste Nové Zámky Vás privíta Športhotel, ktorý sa nachádza v areáli štadióna...
20.66 km

od 9.00 €
(osoba / noc)

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Používaním tohto webu tiež súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov vyplývajúce z najnovšieho nariadenia EÚ - GDPR. Súhlasím