Turisztikai érdekességek Szlovákiában
Keresés
  • Alsó-Vágmente
     
  • Múzeumok és technikai...
     
arrow
Üdülőövezetek Városok

Alsó-Vágmente (Dolné Považie), múzeumok és technikai műemlékek

Szállás Alsó-Vágmente (Dolné Považie)
Térkép megjelenítése
Múzeumok és technikai műemlékek Alsó-Vágmente Térkép

Turisztikai nevezetességek áttekintése Alsó-Vágmente (Dolné Považie)

Zene háza Trnava (Nagyszombat)

Zene háza

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

A barokk ház középkori alapokon nyugszik. A törökkorban, Bethlen (Bocskai) felkelés idején (1604-1626) egy ideig itt bújtatták a magyar királyi koronát. Erról tanúskodik az attikán olvasható latin nyelvű felirat, fordításban: „Én, az idegen, hajdan e fedél alatt bujdostam“. A Zene házában kiállítás emlékezik meg Mikuláš Schneider-Trnavský, nagyszombati születésű szlovák zeneszerzőről, aki Kodály Zoltán életreszóló barátja volt (diákkori barátság).

Az Egyetem Orvosi karának épülete Trnava (Nagyszombat)

Az Egyetem Orvosi karának épülete

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

A Nagyszombati Egyetemen 1769-ben megkezdődött az oktatás a 4., orvosi karon is. Ezt az épületet, kigfejezetten az orvosi kar részére 1770-72 között építették, Hildebrand tervei alapján. Az egyetem 1777-es átköltöztetése után a Királyi Akadémia székhelye volt. A Nagyszombati Egyetem újkori újraindításától az Egészségügyi és szociális kar található itt. Az épület sarkán Nepomuki Szt. János szobra.

A Nagyszombati Egyetem épületei Trnava (Nagyszombat)

A Nagyszombati Egyetem épületei

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

Az egyetemet, mely az Eötvös Lóránd Tudományegyetem jogelődje, 1635.05.12-én Pázmány Péter, az ellen-reformáció neves személyisége alapította. Barokk stílusú épülete több részben épült a 17. és 18. században. Mire teljesen elkészült, előbb teológiai és bölcsészeti kar működött az egyetemen, majd 1679-től jogi kar, 1769-ben pedig megkezdődött az oktatás a 4., orvosi karon is. Magyarország területén itt folyt az első orvosképzés. Mária Terézia 1777-ben az egyetemet áthelyezte Budára. Az egyetem komplexumában nyomda, patika, gazdag könyvtár, színházterem,...

Seminarium Marianum  Trnava (Nagyszombat)

Seminarium Marianum

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

A kollégium papi hivatásra készülő, 18 év alatti fiatalok számára (1678-1885) szolgált.  1885-ben áttelepítették Esztergomba és egyesítették a Szt. Istvánról elnevezett szemináriummal. Az átépítés során barokkizálták, az eredeti épületből csak a portál maradt meg az alapító Szelepcsényi György esztergomi érsek címerével Szűz Mária szobrával. Hajdan az egyetem színháztermének is otthont adott. A 20. sz. eleji radikális átépítés után 1. emeletén egy tágas eseménytermet alakítottak ki. Mikuláš Schneider – Trnavský zeneszerző több...

Tűztorony Trnava (Nagyszombat)

Tűztorony

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

Az 57 m magas reneszánsz építmény uralja a Szentháromság teret. Megfigyelőtornynak (tűztoronynak) épült 1574-ben. 1683-ban leégett, de újjáépítették. Négyzet alapú, 8-emeletes, sarkain szgrafittókkal díszített. A kilátóterasz (kerengő) 29 m magasságban van. A barokk kupola tetején aranyozott Szeplőtelen Szűz Mária – Immaculata szobor. A szobor belsejében a 19. sz. 30-as éveiből származó korabeli iratokat, dokumentumokat találtak. Délkeleti homlokzatán napóra 1729-ből.1692-ből származó harangja 1/4-óránként csendül meg.

Városfal Trnava (Nagyszombat)

Városfal

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

XII.-XIV. századi erődítményt Pietro Ferrobosco építette át 1553 és 1556 között. A középkori városfalak a város legjelentősebb kulturális műemlékei közé tartoznak. A városfalakat 3 km hosszú kőfal alkotta. A néhai várost (mai központ), egy 800 x 700 m-es területet, 56 ha-t öleli körbe. Ezzel Nagyszombat a 13. sz.-i középkori Európa legnagyobb városai közé tartozott. Néhány helyen 10 m magas, 170-230 cm vastag volt és 35 négyemeletes tornya is volt. A városba négy kapun át lehetett bejutni: Felső, Alsó, Lovcsic és Molzsenyic kapuk (2 kapu az északi,...

Oláh szeminárium Trnava (Nagyszombat)

Oláh szeminárium

Trnava (Nagyszombat) (régió: Alsó-Vágmente)

A Tridenti-zsinat határozata alapján Oláh Miklós prímás építtette 1561-ban, reneszánsz stílusban. Az első katolikus szeminárium volt Magyarország területén. 1590-ben leégett, majd Cherodi kanonok felújíttatta és kibővíttette. A 17. sz.-tól a 20. sz. közepéig idős papok otthonaként szolgált. A sarkakon szgrafittók láthatók, az ablakok keretei eredetiek. 1979-től Könyvmúzeumnak ad otthont.

VÍZIMALOM - JÓKA Jelka (Jóka)

VÍZIMALOM - JÓKA

Jelka (Jóka) (térség: Csallóköz, régió: Alsó-Vágmente)

A Jókai-vízimalom egy gyönyörű környezetben található, a Kis-Duna partján. A felújított malom, amely eredetileg Németh Jozefhez tartozott, most nyitva áll a nagyközönség előtt. A Szlovákia délnyugati részén található figyelemre méltó műemlék megközelíthető egy földút segítségével (1 km) a falutól a Dunajská Streda felé. A malom legkorábbi említése 1894-ből származik. 1983 óta a malom a szlovákiai ingatlan-műemlékek állami listáján szerepel.