Áčko - hotelový textil
Prešovský samosprávny kraj

Prešovský samosprávny kraj

Prešovský samosprávny kraj

Adresa
Úrad Prešovského samosprávneho kraja
Odbor regionálneho rozvoja
Odd. cestovného ruchu
Námestie mieru 2
080 01 Prešov

Poloha
Prešovský kraj s rozlohou 8 981 km štvorcových sa rozprestiera na severovýchode Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Je to druhý najväčší a počtom obyvateľov vôbec  najväčší kraj na Slovensku. Vznikol spojením troch rázovitých regiónov Spiša, Šariša a  Zemplína. Reliéf kraja je značne členitý, veľkú časť plochy zaberajú hory s Vysokými  Tatrami, najvyšším pohorím v karpatskom oblúku. Pozornosť návštevníkov priťahujú nielen národné parky – Tatranský národný park, Pieninský národný park, Národný park Poloniny a časť Národného parku Nízke Tatry, ale aj stredoveké mestá ako Levoča, Kežmarok, Spišská Sobota či Bardejov s liečivými kúpeľmi, skanzenmi a malebné drevené kostolíky, pripomínajúce vplyv východných Slovanov.

Zaujímavosti
Prešov – tretie najväčšie mesto Slovenska s Konkatedrálou sv. Mikuláša. Nachádza sa tu jedna z najzaujímavejších slovenských technických pamiatok, zvaná Solivar. Jej súčasťou je navíjacie zariadenie nazývané Gápel s dômyselným dreveným ťažným strojom, četerne (rezové soľanky) a soľná huta, kde sa odparovaním soľanky v obrovských panviciach získavala kryštalická soľ.
Spišský hrad – kráľ slovenských hradov, ktorého travertínové biele steny splývajú so  skalnými útesmi, je považovaný za najväčšiu stredoeurópsku pevnosť. Na štyroch hektároch uvidíte torzá stavieb od 13. do 18. storočia. Hrad a Spišské Podhradie so Spišskou Kapitulou boli v roku 1993 zapísané na zoznam pamiatok UNESCO. Pod hradom sa na ploche jedného hektára rozprestiera originálne dielo austrálskeho sochára Andrewa Rogersa, najväčšia socha na Slovensku.
Spišská Kapitula – zatiaľ čo Spišský hrad bol symbolom moci svetskej, na kopci kúsok od hradu stojí oplotené cirkevné mestečko Spišská Kapitula, symbol moci duchovnej. Od roku 1776 tu sídli Spišské biskupstvo, dominantou areálu je katedrála sv. Martina.
Levoča – mesto so zachovanými hradbami má jedno z najväčších stredovekých námestí na Slovensku. Lemuje ho viac ako 50 meštianskych domov. Na námestí stojí radnica s renesančnými arkádami a freskami, zvonica a Chrám sv. Jakuba s unikátnym oltárom. Najvyšší gotický oltár na svete (18,62 m) v rokoch 1507 až 1517 vyrezal z lipového dreva Majster Pavol.
Bardejov – patrí k najkrajším mestám na Slovensku a zaslúžene bol zaradený na zoznam
svetového a prírodného dedičstva UNESCO. K najvzácnejším pamiatkam patrí radnica zo začiatku 16. storočia so 119 plastikami, Chrám sv. Egídia s jedenástimi krídlovými gotickými oltármi a gotické opevnenie, ktoré patrí k najzachovalejším hradobným systémom celej Európy.
Bardejovské Kúpele – kúpele a Múzeum ľudovej architektúry Horného Šariša, najstarší skanzen na Slovensku.
Hrad Stará Ľubovňa – niekdajšia kráľovská pohraničná pevnosť, kde boli v rokoch 1655 až
1661 počas vpádu Švédov do Poľska uschované  poľské korunovačné klenoty. Pod hradom sa nachádza stredoveký vojenský tábor, obľúbený cieľ školských výletov, letných detských táborov i rodinných výletov.
Skanzen Stará Ľubovňa – na úpätí Zámockého vrchu priamo pod hradom Stará Ľubovňa sa rozprestiera skanzen ľudovej architektúry severovýchodného Spiša. Dominantou areálu je gréckokatolícky kostolík sv. Michaela Archanjela; v roku 1833 bol postavený v dedinke Matysová. Veľkou vzácnosťou je jeho interiérové vybavenie, najmä ikony zo 17. storočia.
Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom. Skanzen dokumentuje minulosť Zemplína a ponúka zaujímavú prehliadku karpatskej ľudovej architektúry. Dominantou je drevený kostolík z roku 1754, pôvodne vybudovaný v Novej Sedlici.
Medzilaborce – v rodnom mestečku matky slávneho umelca vzniklo Múzeum moderného génia Andyho Warhola.
Stropkov – v meste na pomedzí historických regiónov Šariš a Zemplín môžete vidieť jediný
slovenský zoopark. Štyridsať voliér a výbehov s cudzokrajným zvieratami dopĺňajú detské atrakcie, občerstvenie a kontaktné ZOO s možnosťou kŕmenia zvierat.
Vysoké Tatry – jediné pohorie alpského charakteru na Slovensku s piatimi hlavnými vrcholkami (počítané od západu) – Kriváň (2 494 m), Vysoká (2 560 m), v strede reťazca sa nachádza najvyšší Gerlachovský štít (2 655 m), na severovýchode mohutný Ľadový štít (2 627 m) a na východe horský reťazec zakončuje Lomnický štít (2 634 m), na ktorý vedie lanovka a na vrchole sa nachádza meteorologická stanica.
Pieniny a Dunajec – Národný park Pieniny leží na samej hranici Slovenska s Poľskom.
V pestro modelovanej horskej krajine s bizarnými bielymi vápencovými skalnými útesmi, bralami a vežičkami vytvorila rieka Dunajec približne 9 km dlhý kaňon, ktorým vedie Slovensko-poľská hranica. Strmé zalesnené svahy a vápencové skalné steny tú stúpajú do výšky až 300 m, pozdĺž rieky sa kaňonom kľukatí pohodlný chodník pre cyklistov aj peších. Veľkou turistickou atrakciou je splav Dunajca na pltiach.
Dukliansky priesmyk – miesto, kde sa v období od 8. septembra do 27. októbra 1944 dohrala
Karpatsko-duklianska operácia. Ťažké boje si vyžiadali životy asi 80 000 sovietskych a 6 500 československých bojovníkov. Pod holým nebom sa nachádza areál Vojenského prírodného múzea s exponátmi ťažkej bojovej techniky a rozhľadňou.
Vojenské múzeum vo Svidníku – v roku 1969 pri príležitosti 25. výročia bojov o  Dukliansky priesmyk bolo vo Svidníku otvorené Vojenské múzeum, ktoré mapuje dejiny vojnových stretov na východnom Slovensku v rokoch 1914 až 1945.
Veľká Domaša – takzvaná zelená perla východného Slovenska, vybudovaná v rokoch 1962
až 1967 južne od mesta Stropkov pôvodne ako rezervoár pitnej vody, dnes raj rybárov a letného kúpania.